create your own banner at mybannermaker.com!

Δευτέρα 6 Δεκεμβρίου 2010

Τάκης Οικονομόπουλος, 'το πουλί!'

Κλασσική φωτογραφία του Τάκη Οικονομόπουλου στα πρώτα χρόνια της σταδιοδρομίας του
Η παράδοση ήταν οικογενειακή. Ο αδελφός τουΘανάσης ήταν ποδοσφαιριστής στο Φωστήρα. Ο ξάδερφος τουΔημήτρης στον Παναθηναϊκό. Δεν μπορούσε λοιπόν και ο πιτσιρικάςΤάκης Οικονομόπουλοςνα ξεφύγει από τον κανόνα. Να μην εγκαλιάσει τη στρογγυλή θεά. Μόνο που η δική του σχέση ήταν ιδιαίτερη. Μαζί της έφθασε μέχρι την κορυφή. Τι σόι πουλί θα ήταν, όπως ήταν το παρατσούκλι του, εάν δεν έφθανε τόσο ψηλά! Και τι δεν γεύτηκε στη διάρκεια της μεγάλης του καριέρα. Πρωταθλήματα, Κύπελλα, διακρίσεις με την εθνική, αλλά και συμμετοχή στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών με τον Παναθηναϊκό.
Ήταν λογικό να ξεκινήσει την καριέρα του στη γειτονιά του. Την Καλλιθέα. Έπαιξε ένα χρόνο, τη σαιζόν 1958-59 κι αμέσως μετά πήρε μεταγραφή για τον Απόλλωνα (1959-60). Αμέσως μετά ακολούθησε η Προοδευτική που του εγγυήθηκε χρόνο συμμετοχής και το 1964 ήταν έτοιμος για το μεγάλο άλμα, στον Παναθηναϊκό.
Η καθιέρωση δεν άργησε να έρθει. Κι οι μεγάλες διακρίσεις. Όπως για παράδειγμα τα 1088 λεπτά χωρίς γκολ, σε αγώνα πρωταθλήματος, το 1965.
Από τις καλύτερες στιγμές του ο αγώνας του στο Γκούντισον Παρκ του Λίβερπουλ με αντίπαλο την Έβερτον. Δέχτηκε γκολ με φάουλ στο τελευταίο λεπτό και τραυματίστηκε. Επάνω στο φορείο τον συγχαίρει ο Φέρεντς Πούσκας, ενώ παρακολουθεί ο Βασίλης Κωνσταντίνου.
Στον Παναθηναϊκό έμεινε μέχρι το 1976, δώδεκα ολόκληρα χρόνια. Έπαιξε ένα χρόνο στη Παναχαϊκή και ένα ακόμη στον Απόλλωνα πριν κρεμάσει οριστικά τα γάντια του.
Στην ιστορία έμεινε ο ανταγωνισμός του με τον
Βασίλη Κωνσταντίνου όχι μόνο στον Παναθηναϊκό, αλλά και στην εθνική.
Συνέχισε και συνεχίζει να υπηρετεί το ποδόσφαιρο ως προπονητής τερματοφυλάκων. Στον Παναθηναϊκό και από το 2008 στον
Ατρόμητο.
Στον ελεύθερο χρόνο του ζωγραφίζει. Έχει παρουσιάσει μάλιστα και αρκετές εκθέσεις ζωγραφικής.
Το 1973 στη Λεωφόρο είχε τη διπλή επέμβαση σε πέναλτι του Βίτωρα Μητρόπουλου που τότε αγωνιζόταν στο Αιγάλεω. Ο Αθανασόπουλος αμέσως μετά τον φιλά, ενώ παρακολουθεί ο Αρακέν Ντεμέλο
Πρωταθλήματα: 5(1964,65,69,70,72)
Κύπελλα: 2 (1967,69)Συμμετοχές στην Α’ εθνική: 388Συμμετοχές στην εθνική: 25Πρώτο ματς: 3 Οκτωβρίου 1965 με ΕΣΣΔ 1-4,στο Ν.ΦάληροΤελευταίο ματς: 20 Νοεμβρίου 1974 με Δ.Γερμανία, στο Ν.Φάληρο