create your own banner at mybannermaker.com!

Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2011

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 61-84

Με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη στο Βίλνιους, ο Παναθηναϊκός πέτυχε ένα ακόμα "διπλό" νικώντας 84-61 τον ΠΑΟΚ ο οποίος υποχρεώθηκε στην πρώτη του εντός έδρας ήττα για την Α1
Στο άδειο κλειστό της Πυλαίας, ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση του ΠΑΟΚ εύκολα και χωρίς να έχει στη διάθεσή του τον Τέπιτς.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προερχόμενοι από το "διπλό" στη Λιθουανία έφτασαν με χαρακτηριστική ευκολία στην 13η νίκη τους στο πρωτάθλημα.
Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να διατηρήσει το απόλυτο της έδρας του και υπέστη την πρώτη του ήττα στην Πυλαία, που ήταν η πρώτη μετά από 6 ματς στην Α1 Ανδρών. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι από τη γραμμή του φάουλ απ' όπου είχαν 4/18 τρίποντα. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός είχε 9/21.

Παράλληλα, οι "πράσινοι" έλεγξαν και τα ριμπάουντ (36-25), ενώ έκαναν και λιγότερα λάθη από τους γηπεδούχους (16 έναντι 12). Στους 14 πόντους σταμάτησαν Νίκολας και Τσαρτσαρής με τον πρώτο να είναι πολύ θετικός και να δείχνει πως έχει αφήσει για τα καλά πίσω του τον τραυματισμό του. Από τον ΠΑΟΚ στους 12 έμεινε ο Γκετσέφσκι.

Ο αγώνας:

Στο άδειο κλειστό της Πυλαίας, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά και προηγήθηκε με 2-9 στο 4', ενώ με τον Διαμαντίδη να ευστοχεί στο δεύτερο τρίποντο του μέσα σε λίγα λεπτά ξέφυγε με 8 πόντους διαφορά από νωρίς (4-12). Οι "πράσινοι" είχαν καλά ποσοστά από τα 6.75μ. (3/4) και με σερί 7-0 βρέθηκαν στο +12 (7-19), πριν κάνει ο Περπέρογλου το 9-23.

Η συνέχεια βρήκε τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 12-23 και το α' δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον ΠΑΟΚ να μην βρίσκει λύσεις από τα 6.75μ. (0/4). Οι φιλοξενούμενοι είχαν διπλάσια ριμπάουντ από τους Θεσσαλονικείς (6-12), κάτι που είχε βοηθήσει στο χτίσιμο της διαφοράς.

Τα αμυντικά προβλήματα των γηπεδούχων είχαν και συνέχεια και ο Νίκολας βρήκε την ευκαιρία με τρίποντο να κάνει νταμπλ σκορ (18-36). Ο Γκετσέφσκι μείωσε σε 18-30, όμως ένα σερί 8-0 που ακολούθησε για τον Παναθηναϊκό έφερε τους φιλοξενούμενους στο +20 (18-38) και υποχρέωσε τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει σε τάιμ άουτ. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς άγγιξε το +22 (22-44).

Πάντως, ο ΠΑΟΚ έδειξε σημάδια ανάκαμψης και τελικά μείωσε με σερί 8-0 στο τέλος του ημιχρόνου, μαζεύοντας κάπως τη διαφορά και φεύγοντας για τα αποδυτήρια στο -13 (33-46).

Δεν μπορούσε ο ΠΑΟΚ

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μπήκε το ίδιο δυνατά στο παρκέ όπως και στο α' ημίχρονο. Ένα σερί 8-0 του επέτρεψε να εκτοξεύσει και πάλι τη διαφορά στο +20 (33-53). Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση καθώς με καλάθια των Αποστολίδη και Γκετσέφσκι μείωσε σε 39-53.

Ο Ομπράντοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ για να ανακόψει το ρυθμό των αντιπάλων και τα κατάφερε, καθώς η ομάδα του έδειξε να χάνει τη συγκέντρωσή της και τελικά ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την γ' περίοδο προηγούμενος 44-58, καθώς το επιμέρους 11-12 του δεκαλέπτου ήταν πολύ φτωχό.

Στο δ' δεκάλεπτο, ο Ομπράντοβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους αναπληρωματικούς του, χρησιμοποιώντας και τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του. Αντί να πέσει πάντως η διαφορά, συνέχισε να αυξάνεται καθώς οι "πράσινοι" έδειξαν ιδιαίτερη όρεξη.

Ο Καλάθης στο 36' επανέφερε τη διαφορά στους 20 (53-73) και με δεδομένο ότι ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε πια να αντιδράσει, ο Σάτο με τρίποντο έγραψε το τελικό 61-84, με το +23 να είναι και η μέγιστη τιμή της διαφοράς.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 33-46, 44-58, 61-84

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 5, Αράπης 3(1), Αποστολίδης 2, Δέδας 10(2), Ντόζιερ 4, Γκρέι 6, Παπαδόπουλος 11, Γιαννακίδης 5, Καλές, Γκετσέφσκι 12, Καλαμπάκας 3.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 8, Μπατίστ 11, Φώτσης 2, Σάτο 12(2), Νίκολας 14(4), Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης 14(3), Βουγιούκας 11, Καλάθης 3, Μπόγρης, Καϊμακόγλους 2, Ζούμπος.

πηγη:/sport24.gr/Basket