create your own banner at mybannermaker.com!

Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2011

"Εγκλωβίστηκε" στην Πλατεία

23/1 21:36
Πανιώνιος και Παναθηναϊκός έμειναν στο 1-1 σε ένα παιχνίδι που «μίλησαν» οι δύο δεινοί σκόρερ (Μήτρογλου 49', Σισέ 54' πεν.), με τους πράσινους να μένουν 7 βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό. Πολύτιμος ο βαθμός για τους «κυανέρυθρους».
Ο Τάκης Λεμονής παρέταξε τον Πανιώνιο με 4-2-3-1. Ο Μάχο ήταν κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα, δεξιά ο Γιόνσον, αριστερά ο Κοντοές και στο κέντρο της Λάτκα και Σιόβας. Αμυντικά χαφ ήταν οι Τσότσαλιτς, Ομο και μπροστά τους ο Κουμορτζί. Δεξιά στο κέντρο έπαιξε ο Γουνδουλάκης και αριστερά ο Ριέρα, ενώ μόνος στην επίθεση ο Μήτρογλου.
Από την άλλη πλευρά ο Ζεσουάλντο Φερέιρα παρέταξε τον Παναθηναϊκό με 4-1-4-1. Ο Τζόρβας στο τέρμα, δεξί μπακ ο Βύντρα, αριστερό ο Σπυρόπουλος (στην πρώτη φορά που βρέθηκε αντίπαλος με την πρώην ομάδα του, από την μέρα που πήγε στους «πράσινους», ενώ κεντρικό δίδυμο ήταν οι Καντέ, Μπουμσόνγκ. Ο Ζιλμπέρτο ήταν το αμυντικό χαφ. Δεξιά ο Γκοβού, αριστερά ο Λέτο και κεντρικά οι Κατσουράνης, Χριστοδουλόπουλος. Μόνος στην επίθεση ο Σισέ.
Ο Πανιώνιος στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Χριστοδουλόπουλος και Λέτο τα βρήκαν «σκούρα» από τους Ομο (έκανε μεγάλο παιχνίδι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο) και Γιόνσον, ενώ τόσο ο Κουμορτζί, όσο και ο Τσότσαλιτς απέτρεψαν από το να βγουν κάθετες μπαλιές προς τον Σισέ.
Μάλιστα δεν είναι υπερβολή αν πούμε ότι ο Γάλλος μόλις μία φορά ακούμπησε μπάλα στο πρώτο ημίχρονο και ήταν η ευκαιρία που έχασε στο 30' όταν σούταρε αλλά ο Μάχο απόκρουσε. Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό ήταν και αυτή του 9ου λεπτού, όταν το σουτ του Γκοβού έφυγε μόλις άουτ.
Από την άλλη πλευρά ο Πανιώνιος προσπάθησε κυρίως με τους Γουνδουλάκη, Ριέρα, Κουμορτζί και Μήτρογλου να αναπτυχθεί. Ο τελευταίος έχασε και την μεγάλη ευκαιρία της ομάδας του να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, όταν στο 19' ο Γουνδουλάκης τον έβγαλε φάτσα με τον Τζόρβα. Ο επιθετικός του Πανιωνίου κατάφερε να τον περάσει, όμως άνοιξε την μπάλα με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να κάνει καλό πλασέ και ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού να μπορέσει να αποκρούσει σε κόρνερ.
Ότι δεν κατάφερε όμως σε εκείνη την στιγμή ο Μήτρογλου, το πέτυχε στο 49'. Σε σέντρα του Ομο ο Μπουμσόνγκ δεν μπόρεσε να απομακρύνει με το κεφάλι, με αποτέλεσμα η μπάλα να φτάσει στον Μήτρογλου. Με κεφαλιά νίκησε τον Τζόρβα και άνοιξε το σκορ για τον Πανιώνιο. Όπως είχε υποσχεθεί, είχε σκεφτεί πανηγυρισμό και αυτός ήταν να πετάξει την φανέλα του στην εξέδρα. Φυσικά είδε σωστά την κίτρινη κάρτα του Κάκου.
Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Πανιώνιος πήρα τα πάνω του ψυχολογικά, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει με το πέναλτι του Σισέ, το οποίο είχε καταλογίσει ο Κάκος σε μαρκάρισμα του Κουμορτζί στον Λέτο.
Ο Λεμονής θέλοντας να «φρεσκάρει» τον Πανιώνιο πέρασε στον αγώνα τον Σβέρκος στην θέση του Γουνδουλάκη, ενώ ο Φερέιρα έκανε το ίδιο για τον Παναθηναϊκό με τον Καραγκούνη που πήρε την θέση του Γκοβού. Και οι δύο προπονητές πάντως δεν άλλαξαν το σύστημά τους.
Από εκείνο το σημείο και έπειτα φάνηκε πως το παιχνίδι θα κρίνονταν στην μία φάση. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε στην δική του καλή στιγμή να πετύχει το δεύτερο γκολ, καθώς το δυνατό σουτ του Σισέ στο 76' αποκρούστηκε από το δοκάρι του Μάχο. Ο Πανιώνιος στην δική του καλή στιγμή, είδε τον Τζόρβα να απομακρύνει σε κόρνερ το σουτ του Κουμορτζί. Αποτέλεσμα να παραμείνει το 1-1 που την δεδομένη χρονικά στιγμή λογικά αφήνει ευχαριστημένο τον Πανιώνιο που πήρε ένα βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός έμεινε πλέον 7 βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό στην κούρσα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Η εξέλιξη του αγώνα1' Το παιχνίδι ξεκίνησε με 10 λεπτά καθυστέρηση, λόγω διαμαρτυρίας των διαιτητών για την επίθεση στον διαιτητή Τάσο Σιδηρόπουλο
2' Σέντρα του Σιόβα από αριστερά, ο Ριέρα δεν μπόρεσε να γυρίσει προς την περιοχή, άουτ
9' Ατομική προσπάθεια του Βύντρα από δεξιά, πλασέ του Γκοβού στην κίνηση, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι
19' Κάθετη του Γουνδουλάκη, ο Μήτρογλου έφυγε στην πλάτη της άμυνας, απέφυγε αρχικά και τον Τζόρβα όμως καθυστέρησε για λίγο, με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού να προλάβει να μπλοκάρει το πλασέ του
20' Δυνατό σουτ του Μήτρογλου, μπλόκαρε ο Τζόρβας
23' Φάουλ του Γουνδουλάκη, ο Τσότσαλιτς δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά, ο Τζόρβας μπλόκαρε
30' Ωραία ανάπτυξη του Παναθηναϊκού, κάθετη του Κατσουράνη προς την περιοχή, πλασέ του Σισέ στην κίνηση, έδιωξε με τα πόδια ο Μάχο
32' Πρώτη κάρτα στο ματς, την πήρε ο Γιόνσον
36' Μακρινό φάουλ του Μήτρογλου, άστοχο
40' Κίτρινη στον Καντέ για μαρκάρισμα πάνω στον Ομο
46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος
47' Φάουλ του Χριστοδουλόπουλου από αριστερά, μπλόκαρε ο Μάχο
50' 1-0 Σέντρα του Ομο από δεξιά, κεφαλιά του Καντέ προς τα πίσω και "ψαράκι" του Μήτρογλου στα δίχτυα του Τζόρβα
51'
 Κίτρινη κάρτα στον Μήτρογλου για τον τρόπο που πανηγύρισε
52' Κίτρινη στον Βύντρα
54' Ο Λέτο πήρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, κέρδισε και κάποιες κόντρες, ο Κουμορτζί φάνηκε να του την παίρνει κανονικά, ο Κάκος έδειξε την άσπρη βούλα
54' Κίτρινη στον Κουμορτζί για το μαρκάρισμα
55' 1-1 Ο Σισέ ευστόχησε από τα έντεκα βήματα και ισοφάρισε...
56'
 Κάρτα στον Κοντοέ για καθυστέρηση
57' Κάρτα και στον Ζιλμπέρτο Σίλβα
58' Δυνατό φάουλ του Σισέ, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Μάχο
70' Ο Σβέρκος στη θέση του Γουνδουλάκη
74' Ο Καραγκούνης πέρασε στη θέση του Γκοβού
77' Βολίδα του Σισέ από πλάγια θέση δεξιά, η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι
78' Φαλτσαριστό σουτ του Κουμορτζί, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Τζόρβας
81' Ο Μαυρίας στη θέση του Χριστοδουλόπουλου
83' Σέντρα του Σπυρόπουλου από αριστερά, καρφωτή κεφαλιά του Σισέ, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι
87' Φάουλ του Σβέρκος, μπλόκαρε σταθερά ο Τζόρβας
88' Αναστασόπουλος και Σάμαρης πέρασαν στις θέσεις των Ριέρα και Κουμορτζί
90' Κίτρινη κάρτα στον Σάμαρη
Διαιτητής: Κάκος (Κέρκυρα)
Βοηθοί: Ευθυμιάδης (Πιερίας), Γεωργαράκος (Αθηνών) Γήπεδο: Νέας Σμύρνης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάκης Λεμονής): Μάχο, Γιόνσον, Λάτκα, Σιόβας, Όμο, Κοντοές, Ριέρα (88' Σάμαρης), Γουνδουλάκης (72' Σβέρκος), Κουμορτζί (Αναστασόπουλος), Τσότσαλιτς, Μήτρογλου
Στον πάγκο: Μπέλιτς, Βαρό, Κούκετς, Σαλαλί

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Ζιλμπέρτο, Χριστοδουλόπουλος (82' Μαυρίας), Κατσουράνης, Γκοβού (74' Καραγκούνης), Λέτο, Σισέ
Στον πάγκο: Καρνέζης, Σεϊταρίδης, Σαριέγκι, Σιμάο, Πετρόπουλος