create your own banner at mybannermaker.com!

Πέμπτη 17 Φεβρουαρίου 2011

Ένα βήμα...

Ένα βήμα πιό κοντά στην πρωτιά

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Κάχα Λαμποράλ 76-74, δεν πήρε όμως το επιθυμητό +8 που θα τον έκανε απόλυτο φαβορί αλλά ακόμα κι έτσι εξακολουθεί να κρατά στα χέρια του το θέμα της πρωτιάς. Οι δύο εύστοχες βολές του Μπατίστ (4'' πριν το τέλος), η μεγάλη εμφάνιση του Φώτση και φυσικά οι δύο άστοχες του Σαν Εμετέριο (2 εκατοστά του δευτερολέπτου πριν το τέλος) έκριναν τον αγώνα.

Τα τρίποντα της Κάχα Λαμποράλ, στο πρώτο ημίχρονο ήταν εκείνα που εμπόδισαν τον Παναθηναϊκό να πάρει μιά διαφορά που θα τον έκανε να νοιώθει ασφαλής. Είναι αλήθεια ότι οι «πράσινοι» λειτούργησαν εξαιρετικά αλλά η... εκτός κάθε λογικής ευστοχία των Βάσκων έξω από τα 6,75 μέτρα τους εκνεύρισε. Χαρακτηριστικά αναφέρουμε ότι η Κάχα Λαμποράλ είχε 10/18 τρίποντα στο πρώτο μέρος. Είχε πετύχει τους 30 από τους 39 πόντους της με τρίποντα και είχε επιχειρήσει 18 προσπάθειες έξω από τα 6,75 μέτρα και μόλις 6 (!) για δίποντο. Ο τρόπος επιθετικής έκφρασης της Κάχα Λαμποράλ δεν έμοιαζε- και δεν ήταν- ισορροπημένος αλλά είναι αλήθεια ότι «εκνεύρισε» τους παίκτες του Παναθηναϊκού και τους έβγαλαν εκτός ρυθμού. Το «κερασάκι στην τούρτα» του εκνευρισμού ήρθε με τον Γάλλο διαιτητή Βιατόρ («σεσημασμένο» ισπανόφιλο και ανθέλληνα) να χρεώνει με τρίτο (ανύπαρκτο) φάουλ τον Δημήτρη Διαμαντίδη τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού απλώς φιλοδώρησε με τάπα τον Σαν Εμετέριο αλλά ο Βιατόρ ανακάλυψε φάουλ με αποτέλεσμα να εκνευριστεί... όλος ο κόσμος στο ΟΑΚΑ και περισσότερο ο Θανάσης Γιαννακόπουλος που... εγκατέλειψε τα επίσημα και βρέθηκε κοντά στον αγωνιστικό χώρο (στις πολυθρόνες που βρίσκονται κοντά στο παρκέ) για να διαμαρτυρηθεί έντονα.

Στην τρίτη περίοδο λειτούργησε η φοβερη και τρομερή επιθετική άμυνα του Παναθηναϊκού. Οι παίκτες της Κάχα εγκλωβίστηκαν στην απίστευτη ενέργεια που έβγαλαν οι «πράσινοι» οι οποίοι με σερί 10-0 μετέτρεψαν το 45-46 σε 55-46 κι αργότερα ξέφυγαν 59-48. Σ αυτό το σημείο η κίνηση-ματ του Ομπράντοβιτς ηταν η παρουσία δύο φόργουορντ στη front line (Τσαρτσαρή- Φώτση) απέναντι στον «βαρύ» Μπατίστα, που άνοιξε την άμυνα της Κάχα Λαμποράλ κι έδωσε «διαδρόμους» και εύκολα καλάθια στον Παναθηναϊκό.

Στο πρώτο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου η Κάχα Λαμποράλ κατάφερε με σερί 8-0 μέσα σε περίπου 2 λεπτά να μειώσει σε 59-58 «παγώνοντας» το ρυθμό του Παναθηναϊκού... Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, πέρασε 63-58 με δύο καλάθια του Μπατίστ, βρέθηκε στο 69-64 περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος μετά από τρίποντο του Στράτου Περπέρογλου. Ο Παναθηναϊκός έφθασε στο +6 ενώ απέμεναν 1'28'' πριν το τέλος μετά από τρίποντο του (κορυφαίου παίκτη του) Αντώνη Φώτση αλλά η Κάχα απάντησε με τρίποντο του Τελέτοβιτς μειώνοντας σε 72-69 μόλις 1'08'' πριν το τέλος. Μιά λάθος συνεργασία των Διαμαντίδη και Μπατίστ συν ένα γκολ- φάουλ του Εστεμπάν Μπατίστα (38'')- που πήρε και το 5ο φάουλ του Διαμαντίδη- έφεραν το ματς στην ισοπαλία, την οποία έσπασε ο Μπατίστ με καλάθι (74-72) μόλις 28'' πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός πλέον είχε... ξεχάσει το θέμα της διαφοράς και μαχόταν απλώς για τη νίκη. O Χουέρτας με 2/2 βολές ισοφάρισε 74-74, ο Μπατίστ (στα 4'') έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 76-74 αλλά η Κάχα κέρδισε φάουλ μόλις 2 εκατοστά πριν το τέλος. Ο Σαν Εμετέριο αστόχησε και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 40-39, 59-50, 76-74.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Τέπιτς 2, Περπέρογλου 10, Μπατιστ 12, Σάτο 6, Νίκολας 12, Τσαρτσαρής 2, Φώτσης 22, Διαμαντίδης 7, Βουγιούκας 3, Καλάθης.

ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ: Ρίμπας, Χουέρτας 17, Λόγκαν 20, Τελέτοβιτς 9, Μπατίστα 7, Σαν Εμετέριο 19, Όλεσον, Σο 2, Μπάρατς, Μπιέλιτσα.