Ο Παναθηναϊκός πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στο ΟΑΚΑ | Πηγή: InTime

Ετρεχε

με 111!

Τετάρτη 06/04/11

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με το επιβλητικό 111-70 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και παρέμεινε στο «κυνήγι» του πρωτοπόρου στη βαθμολογία Ολυμπιακού. Στον αντίποδα η Ενωση δεν έδειξε ικανή να απειλήσει τους Πράσινους σε κανένα σημείο του αγώνα και πλέον θα παλέψει για την παραμονή της στα τελευταία τρία παιχνίδια της Α1.

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς με τους 41 πόντους διαφορά που πέτυχαν απέναντι στην Ενωση, «έσπασαν» το ρεκόρ διαφοράς πόντων σε αναμετρήσεις με τους Κιτρινόμαυρους. Ο Καιμακόγλου με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, ενώ πολύ καλή ήταν και η παρουσία του Μάριτς (15π.).

Πρώτο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός έδειξε διάθεση να «καθαρίσει το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο. Ετσι το 9-6 που διαμορφώθηκε στην αρχή της περιόδου, έγινε 29-7 μετά από επιμέρους σκορ 20-1.

Η Ενωση εγκλωβίστηκε επιθετικά σκοράροντας 4 πόντους στο δεύτερο μισό της περιόδου με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να έχουν επιθετικό πλουραλισμό και να καταφέρνουν να «χτίζουν» μια μεγάλη διαφορά η οποία έφτασε στο +21 στο τέλος του δεκαλέπτου. Τα πρώτα 10 λεπτά έκλεισαν με τον Μάριτς να ευστοχεί σε λέι απ και να διαμορφώνει το 31-10.

Η διαφορά της τάξης των 20 πόντων διατηρήθηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Μπατίστ να ευστοχεί «γράφοντας» το 40-18. Η ΑΕΚ με ένα σερί 9-0 και δυο διαδοχικά τρίποντα από τους Χαρτ και Νικολαϊδη κατάφερε να μειώσει στο -15 (48-33).

Ο Κώστας Τσαρτσαρής όμως ευστοχώντας σε δυο διαδοχικά τρίποντα διαμόρφωσε το 58-36 αποκαθιστώντας την διαφορά και πάλι πάνω από τους 20 πόντους. Ο Καλλινικίδης έκανε το 56-38, σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο. Το Τριφύλλι σαφώς ανώτερο από τον αντίπαλό του σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού δεν επέτρεψε στην ομάδα του Κορωνιού να διεκδικήσουν το θετικό αποτέλεσμα.

Δεύτερο ημίχρονο

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μπήκε με ακόμα μεγαλύτερη όρεξη στο παρκέ. Με σερί 8-0 οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ξέφυγαν με 64-38 κρατώντας για τρία λεπτά την ΑΕΚ χωρίς πόντο. Ο Δορκοφίκης πέτυχε το πρώτο καλάθι της Ένωσης στο δεύτερο ημίχρονο από τα 6.75μ. (64-41), με την διαφορά είχε ξεπεράσει και τους 30 πόντους.

Πάντως, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να τρέχουν και να πετυχαίνουν εύκολα καλάθια. Ο Νίκολας «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 39 πόντους (87-48), δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου και τελικά ο Καστλ ήταν αυτός που «έγραψε» το 87-50 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ομπράντοβιτς συνέχισε να κάνει αλλαγές δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αναπληρωματικούς του ενώ οι Κάρι και Κοχαντάρεβιτς ήταν απελπιστικά μόνοι. Στα 6.20'' πριν το τέλος του αγώνα ο Καϊμακόγλου έγραψε το 96-54. Οι Πράσινοι κόλλησαν για μερικά λεπτά, μέχρι που ο ίδιος παίκτης με πέντε προσωπικούς του πόντους έκανε το 101-65. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 111-70 από καλάθι του Τέπιτς.

Τα δεκάλεπτα: 31-10, 56-38, 87-50, 111-70.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 9, Μάριτς 15, Περπέρογλου 11(1), Μπατίστ 4, Φώτσης 6, Σάτο 14(2), Τσαρτσαρής 8(2), Διαμαντίδης 6, Βουγιούκας 4, Καλάθης 6, Καϊμακόγλου 22(4), Ζούμπος 6(2).

ΑΕΚ (Κορωνιός): Καστλ 2, Κοχαντάρεβιτς 6, Νικολαϊδης 8(2), Παπανικολάου 10(1), Χαρτ 7(2), Ντικούδης 8, Δορκοφίκης 11(1), Αντωνάκης, Καλλινικίδης 3, Κάρι 10(1), Μάντιτς 5(1), Τζόλος

πηγη:exedrasports.gr