create your own banner at mybannermaker.com!

Δευτέρα 11 Απριλίου 2011

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού νίκησε με 3-0 σετ τον Ολυμπιακό στου Ρέντη και εξασφάλισε το πρωτάθλημα Ελλάδας για τη σεζόν 2010-11. Αυτό είναι το 7ο συνεχόμενο πρωτάθλημα για τα κορίτσια του Παναθηναϊκού και το 23ο συνολικά.

Πράσινο πρωτάθλημα σε ερυθρόλευκη έδρα!

Σοφιάννα Μπονοβόλια | 11/4/2011 18:05

Οταν έχει συνηθίσει να λέγεσαι... ισόβιος πρωταθλητής, δεν είναι εύκολο να αποχωριστείς τον τίτλο σου. Κάτι τέτοιο συμβαίνει στην γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού, η οποία για 23η φορά στην ιστορία της και 7η συνεχόμενη κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας, παίρνοντας όχι μόνο τα δύο πολυπόθητα σετ κόντρα στον Ολυμπιακό μέσα στο Ρέντη, αλλά και την νίκη με 3-0.Το παιχνίδι βέβαια μόνο ντέρμπι τίτλου δεν θύμισε, αφού τα κορίτσια του Σπύρου Χουντουμάδη κάνοντας σχεδόν δύο τέλεια σετ, με ελάχιστα λάθη σε υποδοχή και επίθεση, αλληλοκάλυψη σε όλους τους χώρους και εκτελεστική δεινότητα σε κάθε σχεδόν φάση, έφτασαν διά περιπάτου στον τίτλο, παίρνοντας μάλιστα μία μορφή εκδίκησης για τους χαμένους αγώνες στους άνδρες, τη στιγμή που οι ερυθρόλευκες απλά... δεν μπήκαν στο παιχνίδι.
Ούτε να το είχαν παραγγείλει!
Ενα ιδανικό πρώτο σετ για τις ίδιες και εφιαλτικό για τις αντιπάλους τους έπαιξαν οι πράσινες, που μπήκαν από την αρχή έτοιμες για να πάρουν τα δύο σετ. Με πίεση στο σερβίς που προκάλεσε το απόλυτο μπλακ άουτ στην άμυνα των γηπεδούχων, αλλά και την Ελευθερία Χατζηνίκου να... κόβει και να ράβει, τόσο σε θέση οργανωτή, όσο και εκτελεστή, το Τριφύλλι έφτασε στο εμφατικό 25-15, κάνοντας το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Πράσινο και αυτό!
Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο σετ, με τις φιλοξενούμενες να αναλαμβάνουν και πάλι τα ηνία στο σκορ, κάνοντας το 17-12, τόσο χάρη στις δικές τους αποτελεσματικές επιλογές, όσο όμως και στα παιδαριώδη λάθη του Ολυμπιακού.

Τι κι αν ο Γιάννης Νικολάκης άλλαζε διαρκώς τη σύνθεση της ομάδας του κυρίως στις ακραίες (με Γκίμπσον και Μουστάκη), το πάνω χέρι ανήκε στον Παναθηναϊκό, ο οποίος με την πανταχού παρούσα, Μαρία Χατζηνικολάου, αλλά και την εξαιρετική σε υποδοχή και επίθεση, Τάμι Μαχόν, έφτασε και στο δεύτερο νικηφόρο σετ, αλλά και τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας.
Εξιλέωση στη Σάμο
Αφού ο τίτλος είχε κριθεί το τρίτο και τελευταίο σετ ήταν καθαρά διαδικαστικό, αφού οι πράσινες δεν κατέβασαν ρυθμό, αντιθέτως οι γηπεδούχοι παραδόθηκαν άνευ όρων, γνωρίζοντας την ήττα με το καθαρό 3-0. Πλέον τα βλέμματα, αλλά και η... εξιλέωση έρχονται στην Σάμο το Σάββατο (16/4), όπου ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Τα σετ: 15-25, 20-25, 16-25
Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ολυμπιακός (Γιάννης Νικολάκης): Κυριακίδου 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Καβαθά 1 (1/3 επ.), Γιακουμή 5 (5/8 επ.), Ογκνιένοβιτς 5 (5/7 επ.), Χαντάβα 15 (13/31 επ., 58% υπ., 2 μπλοκ), Κόλεβα 4 (1 άσος, 2/28 επ., 67% υπ., 1 μπλοκ), Μαγγίνα (λ, 53% υπ.), Νικούλη, Μουστάκη, Γκίμπσον 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ)
Παναθηναϊκός (Σπύρος Χουντουμάδης): Χατζηνίκου 5 (2 άσοι, 1/1 επ., 2 μπλοκ), Μαχόν 11 (1 άσος, 9/17 επ., 33% υπ., 1 μπλοκ), Τζανακάκη 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Χατζηνικολάου 12 (2 άσοι, 4/9 επ., 6 μπλοκ), Μλαντένοβιτς 10 (9/15 επ., 1 μπλοκ), Μόλναρ 10 (9/17 επ., 64% υπ., 1 μπλοκ), Μυλωνά (λ, 53% υπ.), Δηλαβέρη, Χριστοδούλου, Παπαφωτίου, Καρπουζά 4 (4/4 επ.).