create your own banner at mybannermaker.com!

Κυριακή 5 Ιουνίου 2011

Αιώνια δικό του!

Ο Παναθηναϊκός αν και αναγκάστηκε να παίξει χωρίς τον Διαμαντίδη από το δεύτερο λεπτό, κατάφερε έστω και στην παράταση να πάρει τη νίκη (101-94) και το 9ο σερί πρωτάθλημα, 13ο σε 14 χρόνια και 32ο στην ιστορία του. Οι Πράσινοι με μπροστάρηδες του Μπατίστ, Φώτση και Καλάθη έδειξαν ότι στα κρίσιμα είναι αυτοί που αντέχουν.

Ο τραυματισμός του Διαμαντίδη

Καλύτερα μπήκε στο ματς ο Παναθηναϊκός που με σωστές επιλογές και καλή άμυνα κατάφερε να πάρει ένα γρήγορο προβάδισμα πέντε πόντων (5-0 και 7-2). Περίπου δύο λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα όμως έγινε η φάση που άλλαξε τα δεδομένα. Ο Διαμαντίδης σε μία ανύποπτη φάση, στραβοπάτησε, στραμπούλιξε το πόδι του και αναγκάστηκε να βγει εκτός αγωνιστικού χώρου. Αυτό το γεγονός έδωσε ώθηση στους φιλοξενούμενους και επηρέασε αρνητικά την ομάδα του Ομπράντοβιτς.

Οι Ερυθρόλευκοι με συνεχόμενα καλάθια πήραν το προβάδισμα με 10-7 και επιχείρησαν να ανοίξουν το ρυθμό. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη επέλεξε να χτυπήσει ποστάροντας με ψηλότερους παίκτες, καθώς το καθαρό μυαλό και η δημιουργία έλειπαν από την ομάδα. Στο τέλος του δεκαλέπτου κυριάρχησαν οι κακές επιλογές. Το σκορ της πρώτης περιόδου μετά από ένα καλάθι του Ερτσεγκ διαμορφώθηκε στο 18-17 υπέρ του Ολυμπιακού.

Αιφνιδιασμοί και ριμπάουντ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πάρει πόντους από τους ψηλούς του και το κατάφερε κατά διαστήματα με τους Μάριτς και Μπατίστ. Ηταν όμως σαφές πως του έλειπε η δημιουργία. Ο Ολυμπιακός με ροτέισον προσπαθούσε να κρατήσει φρέσκους τους παίκτες του, ώστε να πιέσει και να τρέξε. Το θετικό είναι πως είχε καλό ποσοστό στα τρίποντα, ενώ το αρνητικό πως δεν πήρε πόντους από τον Μπουρούση (αντίθετα σε καλή μέρα ήταν ο Παπαλουκάς) και έχασε πολλά ριμπάουντ. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τα επιθετικά που πήρε. Κάπως έτσι καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει και το ημίχρονο έληξε με 41-39 για το Τριφύλλι.

Πόντο - πόντο

Με τους Σάτο και Νίκολας να δίνουν κάποιες λύσεις, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα έξι πόντων (45-39), αλλά ήταν φανερό πως δεν είχαν τη δυνατότητα να κάνουν το συνηθισμένο παιχνίδι τους. Ετσι, με μπροστάρη στο σκοράρισμα τον Μαυροκεφαλίδη ο Ολυμπιακός έπιασε τον αντίπαλό του στο σκορ και με τρίποντα από τους Παπαλουκά και Σπανούλη πέρασε μπροστά με 49-53. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε όμως να μείνει μέσα στο ματς, καθώς βρήκε λύσεις από τους Καλάθη και Καϊμακόγλου. Σκορ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου 61-60 για τον Ολυμπιακό.

Το έδινε ο ένας στον άλλο

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Ιβκοβιτς φάνηκε να είναι έτοιμη να πάρει τη νίκη, αλλά οι γηπεδούχοι κυρίως με τον Μάικ Μπατίστ και τα τρίποντα του Φώτση (τελείωσε με 6/6) κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ. Μάλιστα για ένα δίλεπτο ο Αμερικανός έμοιαζε να παίζει μονό με τον Μπουρούση, που στο δεύτερο μέρος ανέβηκε πολύ.

Ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τέσσερις (81-77), αλλά ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Σπανούλη επανήλθε. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες χάριζαν το ματς, αλλά καμία δεν δέχτηκε το δώρο. Μπουρούσης, Μαυροκεφαλίδης και Παπαλουκάς έχασαν 4 από τις 5 βολές που έκαναν και οι γηπεδούχοι με κακές επιλογές πέτυχαν μόλις ένα καλάθι. Ο Σάτο έχασε το τελευταίο σουτ και οι δύο ομάδες μετά το 83-83 πήγαν σε παράταση.

Αντεξε ο Παναθηναϊκός

Εκεί οι δύο ομάδες κυριεύτηκαν από το άγχος και είχαν κακές επιλογές. Ετσι, το ματς πήγε στις βολές με τον Παναθηναϊκό να φαίνεται πως είχε καλύτερη ψυχολογία. Στο τελευταίο δίλεπτο με τον Καλάθη να έχει καθαρό μυαλό και τον Φώτση να πετυχαίνει το έκτο τρίποντό του οι Πράσινοι έφτασαν στη νίκη, καθώς ο Ολυμπιακός πελαγοδρομούσε, κάνοντας αρκετά λάθη. Τελικά και με τους... μισούς οπαδούς να είναι μέσα στο γήπεδο ο Παναθηναϊκός με 101-94 πήρε τη νίκη και τον τίτλο.

Δεκάλεπτα: 17-18, 41-39, 60-61, 83-83, 101-94 (παρ.)

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 5, Περπέρογλου, Μπατίστ 22, Φώτσης 22 (6) , Σάτο 9, Νίκολας 9 (1), Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης, Βουγιούκας 6, Καλάθης 16, Καϊμακόγλου 11 (1)

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 7 (1), Γκόρντον 2, Σπανούλης 18 (4), Πρίντεζης 11 (1), Μπουρούσης 16, Κέσελ, Πελεκάνος 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 12, Χαλπερίν 9 (1), Γλυνιαδάκης 4, Έρτσεγκ 2, Τεόντοσιτς 8 (2).

ΠΗΓΗ:exedrasports.gr