create your own banner at mybannermaker.com!

Πέμπτη 22 Μαρτίου 2012

ΚΑΙ OΜΩΣ,ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠOΛΗ!!

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στην παράταση από την Μακάμπι με 92-94 και πλέον χρειάζεται τουλάχιστον μία νίκη στο Τελ Αβίβ για να ξαναφέρει τη σειρά στο ΟΑΚΑ.
Η ταυτότητα:
Παναθηναϊκός – Μακάμπι
Τα δεκάλεπτα:
Παναθηναϊκός: Μάριτς, Περπέρογλου, Μπατίστ, Λόγκαν, Σάτο, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης, Βουγιούκας, Νικ Καλάθης, Σμιθ, Καϊμακόγλου, Γιασικεβίτσιους
Μακάμπι: Παπαλουκάς, Χέντριξ, Σμιθ, Μπλου, Ελιάχου, Μαλέτ, Πνίνι, Μπερστάιν, Οχαγιόν, Τζέιμς, Σχορτσιανίτης, Λάνγκφορντ
Το ματς:
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και με όπλο την άμυνα προσπάθησε να χτίσει μια διαφορά όπως έκαναν και στο ματς της Τρίτης. Με δύο εύστοχα τρίποντα του Διαμαντίδη το Τριφύλλι απέκτησε μια διαφορά που έφτασε μέχρι τους πέντε πόντους, αλλά με εύστοχες προσπάθειες του Μπλου και του Σμιθ η Μακάμπι έφερε το ματς στο 13-13 τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το 18-18. Τότε οι πράσινοι με δύο τρίποντα του Κώστα Τσαρτσαρή πήραν ξανά αέρα τεσσάρων πόντων και τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 24-20.
Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου οι πράσινοι έκαναν ένα σερί 7-0 και μετέτρεψαν το 24-22 σε 31-22, όμως η Μακάμπι απάντησε με το ίδιο νόμισμα και με ένα δικό της σερί έφερε το ματς στα ίσα (34-34) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.
Οι πράσινοι έμοιαζαν να μην μπορούν να βρουν λύσεις στην άμυνα ζώνης του Μπλατ και έτσι οι Ισραηλινοί πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στο σκορ με 38-39, 2.15 πριν το τέλος του δεκαλέπτου με τρίποντο του Οχαγιόν. Τότε όμως μίλησε ο Καϊμακόγλου. Με πέντε προσωπικούς του πόντους του πόντους έβαλε ξανά τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ και τον έστειλε στη ημίχρονο με δύο πόντους διαφορά.
Στο τρίτο δεκάλεπτο το Τριφύλλι βραχυκύκλωσε από την άμυνα της Μακάμπι. Επιθετικά οι πράσινοι έβρισκαν λύσεις μόνο από τον Καϊμακόγλου και έτσι οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Από το 54-54 του 26.30, η Μακάμπι βρέθηκε να έχει προβάδισμα 61-54 χάρη σε ένα σερί 7-0 που έκανε. Τότε οι πράσινοι με τον Τσαρτσαρή να πετυχαίνει τέσσερις πόντους βρέθηκαν στο -3 και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 58-61.
Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου η Μακάμπι έτρεξε ένα σερί 10-0 με τη διαφορά να φτάνει στους δέκα 58-68. Κάπου εκεί ο εξάστερος αντέδρασε και με τους Διαμαντίδης, Γιασικεβίτσιους και Καϊμακόγλου να πυροβολούν από την περιφέρεια έφερε το παιχνίδι στα ίσα 1.10 πριν το τέλος με κάρφωμα του Μπατίστ. Με καλάθι του Μπλου η Μακάμπι πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ 83-81. Ο Καίμακόγλου με βολές έκανε το 83-83 και στην τελευταία επίθεση η μπάλα έμεινε στα χέρια των παικτών της Μακάμπι.
Στην παράταση οι πράσινοι ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ όμως η Μακάμπι δεν άφηνε το Τριφύλλι να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των τριών πόντων. Τότε μίλησε ο Μπλου. Ο έμπειρος φόργουορντ της Μακάμπι με δύο τρίποντα από το σπίτι του γύρισε ουσιαστικά το ματς και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στη συνέχεια ακολούθησε μία εύστοχη βολή του Λάνγκφορντ για να δώσει αέρα δύο πόντων στους Ισραηλινούς.
Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς ή να το στείλει ξανά στην παράταση, όμως το τρίποντο του Διαμαντίδη και το σουτ του Γιασικεβίτσιους ήταν άστοχα και έτσι η Μακάμπι έκανε το 1-1.