create your own banner at mybannermaker.com!

Παρασκευή 6 Απριλίου 2012

''Μέγαρο Μουσικής με την ησυχία που έκαναν οι 20.000 θεατές, αποδείχθηκε αρκετή για να στείλει τον εξάκις πρωταθλητή Ευρώπης στην Κωνσταντινούπολη για να υπερασπισθεί τον περυσινό τίτλο του.''

Δεν θα μπορούσε να λείψει κι αυτός...

Μετά τον Ολυμπιακό, στο φάιναλ φορ της Πόλης θα βρεθεί και ο Παναθηναϊκός που νίκησε 86-85 τη Μακάμπι

Του Γιωργου Bαλαβανη
Η ιστορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ περίμενε και αυτή την φορά τον Παναθηναϊκό. Μπορεί να... καθυστέρησε, μπορεί να «λαχτάρησε», μπορεί να πέρασε από «χίλια κύματα», αλλά ο Παναθηναϊκός θα είναι ξανά στο φάιναλ φορ, για ενδέκατη φορά στην ιστορία του αντιμετωπίζοντας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, το βράδυ της 11ης Μαΐου, στο «Σινάν Ερντέμ» της Κωνσταντινούπολης. Η νίκη του (86-85) στον πέμπτο αγώνα με τη Μακάμπι έδωσε το καλύτερο τέλος στο θρίλερ της πρόκρισης που κράτησε δύο ώρες στο κατάμεστο ΟΑΚΑ και συνολικά πέντε ματς. Παναθηναϊκός και Μακάμπι συναγωνίστηκαν σε νευρικότητα και διστακτικότητα, στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, με αποτέλεσμα ο ρυθμός να αλλάζει συνεχώς κατοχή, όπως και οι εναλλαγές στο σκορ. Η τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Μπλατ στο 15΄30΄΄ έγινε το μικρό εφαλτήριο των «πρασίνων» για να αποκτήσουν την πρώτη διαφορά στο σκορ με 6 πόντους (30-24) και να μετατρέψουν το αρχικό άγχος τους σε ενθουσιασμό.
Ο Ομπράντοβιτς αναγκάστηκε να ανακατέψει την... «τράπουλα» της πεντάδας του, με πολλές αλλαγές, δίνοντας εντολή να φτάσει η μπάλα κάτω από το αντίπαλο καλάθι. Οι εννέα εύστοχες βολές του Διαμαντίδη, από το μπόνους των φάουλ της Μακάμπι, οι οκτώ πόντοι του Μπατίστ και οι εννέα από τα χέρια του πολύπειρου Γιασικεβίτσιους οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια με «αέρα» 9 πόντων (41-32).
Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός επιχείρησε δύο φορές να «σκοτώσει» τη Μακάμπι. Στην πρώτη απόπειρά του, όταν και προηγήθηκε με 46-34, «τραυμάτισε» την πρωταθλήτρια Ισραήλ που αντέδρασε άμεσα. Με σερί 12-0 ισοφάρισε σε 46-46, αλλά αφύπνισε και τους γηπεδούχους που «όπλισαν» για δεύτερη φορά και με πρωταγωνιστή τον Περπέρογλου, προηγήθηκαν εκ νέου με 56-46. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς πόντο για τρία λεπτά και ο Παναθηναϊκός είχε σταθερό προβάδισμα 10 πόντων, μέχρι και στα έξι πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου. Η Μακάμπι απέδειξε, όπως όφειλε, ότι θα έπαιζε τη συμμετοχή της για το φάιναλ φορ μέχρι τελευταίας... ρανίδος.
Από το περιβραχιόνιο του αρχηγού του, ο Παναθηναϊκός «πιάστηκε» και έμεινε όρθιος στα τελευταία, δραματικά 15 δευτερόλεπτα. Προηγήθηκαν οι τέσσερις άστοχες βολές των Μάριτς και Περπέρογλου, το άστοχο σουτ του Λάγκφορντ, αλλά και το έμμεσο τρίποντο του Μπλου (καλάθι και βολή). Ο Περπέρογλου δεν απέφυγε το φάουλ στον Πνίνι, ο οποίος ισοφάρισε σε 85-85, με τρεις εύστοχες βολές, όμως ο Διαμαντίδης ήταν εκεί. Εστω και η μια εύστοχη βολή του στα 5΄΄ πριν από τη λήξη κι ενώ το ΟΑΚΑ θύμισε... Μέγαρο Μουσικής με την ησυχία που έκαναν οι 20.000 θεατές, αποδείχθηκε αρκετή για να στείλει τον εξάκις πρωταθλητή Ευρώπης στην Κωνσταντινούπολη για να υπερασπισθεί τον περυσινό τίτλο του.
Η τελευταία άμυνα των Διαμαντίδη και Περπέρογλου στον Μπούρστεϊν δεν επέτρεψε στη Μακάμπι να προλάβει να περάσει την μπάλα από τη γραμμή του κέντρου, τελειώνοντας εκεί μία αξέχαστη σειρά αγώνων.
ΠΑΟ: Μάριτς 5, Περπέρογλου 9 (1), Μπατίστ 8, Λόγκαν 4, Σάτο 1, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 25 (2), Βουγιούκας 8, Καλάθης 4 (1), Σμιθ 2, Καϊμακόγλου 5 (α), Γιασικεβίτσιους 13 (1).
ΜΑΚΑΜΠΙ: Παπαλουκάς, Χέντριξ 8, Σμιθ 9, Μπλου 14 (1), Ελιάχου 4, Μάλετ, Πνίνι 9 (2), Μπούρστεϊν 10 (2), Οχαγιόν 10 (2), Τζέιμς 2, Σχορτσιανίτης 8, Λάνγκφορντ 11 (1).
- Στον απόηχο της πρόκρισής του στο φάιναλ φορ της Κωνσταντινούπολης, ο Ολυμπιακός συνέτριψε την Καβάλα με 85-60, στο ΣΕΦ για το εξ αναβολής παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής.