create your own banner at mybannermaker.com!

Πέμπτη 10 Μαΐου 2012

Ομπράντοβιτς: «Κλειδί για τη νίκη η άμυνα!»

Την καλή αμυντική λειτουργία του Παναθηναϊκού θέλει να δει στον ημιτελικό με αντίπαλο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς.
Ο Σέρβος τεχνικός των «πρασίνων» μίλησε στην επίσημη ιστοσελίδα της Ευρωλίγκας για τον αυριανό (11/05, 18.00) αγώνα απέναντι στην ομάδα της Ρωσίας και τόνισε πως οι παίκτες του θα πρέπει να προσπαθήσουν πολύ στον αμυντικό τομέα και να σταματήσουν κυρίως τους δημιουργούς της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, προκειμένου να καταφέρουνε να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό της Ευρωλίγκας. Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς
«Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είναι μια ομάδα με πολύ μεγάλη ποιότητα και εξαιρετικό δυναμικό. Κάνουν συνήθως απλά πράγματα στην επίθεση, αλλά όλοι οι παίκτες έχουν μεγάλη κατανόηση του παιχνιδιού και οφείλουμε να παίξουμε καλή άμυνα και να μην τους επιτρέψουμε να σκοράρουν εύκολους πόντους. Έχω παρακολουθήσει και αναλύσει όλα τα παιχνίδια τους στην Ευρωλίγκα μέχρι τώρα και θα προσπαθούμε να βρούμε τον τρόπο να τους σταματήσουμε με την άμυνά μας, αλλά επίσης είναι πολύ σημαντικό να έχουμε και τα επιθετικά μας… όπλα. Είναι μια μεγάλη ομάδα, αλλά είναι μόνο ένα παιχνίδι.
Παίξαμε εναντίον τους δύο φορές στην κανονική περίοδο και χάσαμε και τα δύο παιχνίδια. Στην Αθήνα μας νίκησαν στην παράταση και στη Μόσχα, σκοράραμε 49 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έτρεξαν ένα σερί 14-0 σε δύο λεπτά και το παιχνίδι τελείωσε. Προτεραιότητά μας είναι να αμυνθούμε καλά ιδιαίτερα απέναντι στους παίκτες που έχουν μεγάλη ικανότητα στην δημιουργία»