create your own banner at mybannermaker.com!

Τετάρτη 30 Μαΐου 2012

Πολύ... Παναθηναϊκός για να το χάσει

Πολύ... Παναθηναϊκός για να το χάσει (photos+videos)
Αυτός ο Παναθηναϊκός, η κορυφαία ομάδα όλων των εποχών στην Ελλάδα, είναι πολύ σκληρός για να παραδώσει τα σκήπτρα του πρωταθλητή Ελλάδας στονΟλυμπιακό και αποφασισμένος να εξαντλήσει όλες τις πιθανότητες διεκδικώντας πλέον μέσα στο ΣΕΦ το χρυσό break, που θα τού επιτρέψει να πανηγυρίσει στο Φάληρο το 14ο πρωτάθλημά του την τελευταία 15ετία.
Ο εκστασιασμένος Μάικ Μπατίστ που σταμάτησε στους 23 πόντους, ο Δημήτρης Διαμαντίδης και η παρέα τους, στο... φλεγόμενο ΟΑΚΑ, δεν έδωσαν δικαιώματα αμφισβήτησης της κυριαρχίας τους στον Ολυμπιακό. Και μετά από ένα καταπληκτικό ματς, νίκησαν με 84-74 κάνοντας το 2-2 στη σειρά των τελικών της Α1.
Μπορεί για τους Πειραιώτες αυτή να ήταν η πρώτη ευκαιρία τους για να επιστρέψουν στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος μετά το 1997, μπορεί και εκείνοι από την πλευρά τους να εμφανίστηκαν για μια ακόμη φορά άκρως ανταγωνιστικοί, όμως οι έξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης δεν είχαν καμία απολύτως διάθεση για... εκχώρηση δικών τους κυριαρχικών δικαιωμάτων επί του τίτλου. Πολύ περισσότερο μέσα στο σπίτι τους...
Γι' αυτό και πλέον όλα τα... φώτα πέφτουν στο ΣΕΦ και τον τελικό των τελικών που θα διεξαχθεί το Σάββατο (19.00) στο Φάληρο. Εκεί όπου και οι δύο ομάδες θα έχουν τη μια και τελευταία ευκαιρία. Εκεί όπου θα στεφθεί ο πρωταθλητής Ελλάδας. Με τον Ολυμπιακό να έχει πλέον και αυτός το δικό του ψυχολογικό βάρος, αφού μια ήττα θα τού κοστίσει τον τίτλο.
Από την άλλη πλευρά, οι «πράσινοι» οδεύουν προς τη μονομαχία αποφασισμένοι να αποδείξουν και εκτός έδρας ότι είναι έτοιμοι για το τελικό χτύπημα.
Τρίτη και... φαρμακερή...

Ντέρμπι με το καλημέρα...
Αντιτς και Ντόρσεϊ, πήραν... προσωπικά το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς ήταν αυτοί που με πέντε και τέσσερις πόντους αντίστοιχα, μπήκαν πολύ ζεστοί στο παρκέ και με το καλημέρα έδωσαν ένα προβάδισμα 9-3 στον Ολυμπιακό, με τους «πράσινους» να έχουν πετύχει μόλις ένα δίποντο και μια βολή με τον Καϊμακόγλου στα πρώτα πέντε λεπτά. Με την εξέδρα να μην σταματά λεπτό να ενισχύει τους παίκτες του Ομπράντοβιτς και τον Σέρβο τεχνικό να δίνει εντολή για πίεση σε όλο το γήπεδο, οι «πράσινοι» έκαναν ένα σερί 5-0 (με δίποντο του Καλάθη και τρίποντο του Καϊμακόγλου) και μείωσαν στους 2 πόντους (9-11) 3.08 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο άσος του Παναθηναϊκού ήταν η απάντηση του Ομπράντοβιτς στον Ιβκοβιτς, αφού συνέχισε να προσφέρει λύσεις στην επίθεση και ήταν αυτός που με δύο ακόμα δίποντα κράτησε τους «πράσινους» όρθιους, για να κλείσει το δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το +5 (14-19)
Κατάπιαν τη σφυρίχτρα,
«κατάπιε» τη διαφορά...
Το δεύτερο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου εξελίχτηκε σε ένα... ρεσιτάλ κακής διαιτησίας με τους Αναστόπουλο, Σχινά και Μπήτη να μοιάζουν σαν να έχουν καταπιεί τη σφυρίχτρα στις επιθέσεις των «πρασίνων», κλείνοντας τα μάτια σε εξόφθαλμες παραβάσεις των «ερυθρολεύκων». Ο Ολυμπιακός κατόρθωσε εκμεταλλευόμενος λάθη και ευνοϊκά σφυρίγματα να χτίσει διαφορά 11 πόντων στο ματς (17-28) ακριβώς πεντέμισι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Κάπου εκεί πήραν το παιχνίδι του Παναθηναϊκού πάνω τους  Διαμαντίδης και Γιασικεβίτσιους, οι οποίοι με πέντε σερί πόντους έριξαν τη διαφορά μειώνοντας σε 22-28.
Μια διαμαρτυρία του Ντούσαν Ιβκοβιτς κι ενώ ο Ολυμπιακός είχε κάνει το 22-30, επέφερε την τεχνική ποινή στον προπονητή των «ερυθρολεύκων», αποτέλεσμα της οποίας ήταν να μειώσει ο Παναθηναϊκός σε 24-30 με τις βολές του Διαμαντίδη και ακόμα περισσότερο, στην επίθεση που ακολούθησε την επαναφορά από το τρίποντο του Σμιθ. Ετσι ο Παναθηναϊκός επέστρεψε με ένα σερί 10-2 και απ' το -11 έφτασε στο -3 (27-30), για να κατεβάσει τη διαφορά στο καλάθι (28-30), 2.38 πριν το τέλος του δεύτερης περιόδου. Το ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα με τη διαφορά να έχει περιοριστεί στους δύο πόντους και τους «πράσινους» να έχουν σοβαρότατα και δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία.
Η ώρα του... Μπατίστ
Το ξεκίνημα του β΄ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, με εύστοχο τρίποντο του Γιασικεβίτσιους και για πέντε περίπου λεπτά το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά με τον Αντιτς να απαντάει έξω από τα 6.75, κάτι που έκανε αμέσως μετά και ο Διαμαντίδης με τη διακύμανση του σκορ να εξελίσσεται με εναλλαγές στο προβάδισμα ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν τη διαφορά ξανά στους τέσσερις (46-50) 4.08 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ με ένα εντυπωσιακό τρίποντο του Παπανικολάου και αιφνιδιασμό του Λο, πήραν αέρα οκτώ πόντων (47-55), υποχρεώνοντας τον Ομπράντοβιτς να ζητήσει time out για να κόψει το ρυθμό του Ολυμπιακού 2.59 πριν συμπληρωθεί το 30λεπτο. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς δεν το έβαλαν κάτω και παρ' ότι διατηρούσαν εξαιρετικά χαμηλά ποσοστά στα δίποντα (36%) κατόρθωσαν με 6 σερί πόντους του εξαιρετικού Μπατίστ να μειώσουν σε 53-55 και να μεταφέρουν το άγχος στην «ερυθρόλευκη» πλευρά. Χαρακτηριστικό αυτού, οι δύο άστοχες βολές του Παπαδόπουλου και το... κάρφωμα του Μπατίστ που σε ένα απίστευτο one man show κατόρθωσε να φέρει το ματς στα ίσα (55-55) 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Λο απάντησε με γκολ - φάουλ, οι διαιτητές δεν είδαν (ξανά) φάουλ που έβγαζε... μάτια στο τρίποντο που επιχείρησε ο Διαμαντίδης από μακριά και ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα και στην τρίτη περίοδο με 58-55.
«Πράσινη»... θύελλα
Το μεγαλείο του «εξάστερου» το ένιωσαν οι παίκτες του Ιβκοβιτς για τα καλά στην τέταρτη περίοδο. Με συνοπτικές διαδικασίες, Διαμαντίδης και Σάρας με τρεις και δύο πόντους αντίστοιχα έκαναν το 60-60 και ο... ιπτάμενος Μπατίστ με ένα ακόμη κάρφωμα έφερε ξανά τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 62-60. Αυτή ήταν η αρχή του... τέλους των «ερυθρόλευκων» ονείρων για κατάκτηση του τίτλου από σήμερα, αφού ο «εξάστερος» βρήκε το δικό του ρυθμό, η «πράσινη» εξέδρα πήρε... φωτιά και έδωσε το έναυσμα για το... πάρτι που ακολούθησε. Το εντυπωσιακό σερί έφτασε το 9-0 με δίποντο του Καλάθη (64-60), ο οποίος έχασε μοναδική ευκαιρία να πάει τη διαφορά στους επτά, αστοχώντας σε δύο σερί τρίποντα που επιχείρησε χωρίς καμία απολύτως πίεση... Ομως, ο... επιμένων νικά και στο τρίτο τρίποντο ο άσος του «τριφυλλιού» βρήκε στόχο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους έξι, για να ακολουθήσουν δύο βολές του Διαμαντίδη μετά από τεχνική ποινή στον Ντόρσεϊ και να αποκτήσει ο Παναθηναϊκός αέρα οκτώ πόντων (69-61) πεντέμιση λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.
Το ματς πήρε φωτιά από ένα σφύριγμα του Μπήτη, ο οποίος καταλόγισε βήματα στον Βουγιούκα και αμέσως μετά τεχνική ποινή στον Γιασικεβίτσιους για διαμαρτυρία, ο Ολυμπιακός μείωσε στους πέντε (69-64) και ακολούθως στους δύο (69-67) από τρίποντο του Αντιτς. Η απάντηση ήρθε με τον ίδιο τρόπο... Τρίποντο από τον Περπέρογλου, δύο βολές από Μπατίστ και αποκατάσταση της διαφοράς στους επτά (74-67). Ομως, ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις που απεγνωσμένα αναζητούσε ο Ιβκοβιτς, από τρίποντο του Σπανούλη και... έμμεσο τρίποντο του Χάινς, ο οποίος δέχτηκε ανόητο φάουλ απ' τον Καλάθη, πετυχαίνοντας και καλάθι.
Οι Πειραιώτες μείωσαν στον πόντο (74-73), ο Σμιθ έδωσε αναπνοή τριών πόντων, γράφοντας το 76-73 και ο Γιασικεβίτσιους με τεράστια ψυχικά αποθέματα στο φινάλε έκανε το 78-73 και έβαλε την προσωπική του σφραγίδα στη νίκη των «πρασίνων» και παράλληλα... ταφόπλακα στα «ερυθρόλευκα» όνειρα για την κατάκτηση του τίτλου.
Το φινάλε; Εντυπωσιακό... Κάρφωμα του απίστευτου Μπατίστ που έφτασε τους 23 πόντους και ξεσηκωμός από 20.000 οπαδούς του «τριφυλλιού» στην εξέδρα που απαιτούσαν την κατάκτηση του τίτλου μέσα στο ΣΕΦ. Το τελικό 84-74 οδηγεί τους «αιωνίους» αντιπάλους σε ανανέωση του ραντεβού τους για το απόγευμα του Σαββάτου (2/06, 19.00 - ΝΕΤ) στη... μητέρα των μαχών, σε ένα ματς που πλέον το αποτέλεσμά του θα οδηγήσει στην ανάδειξη του πρωταθλητή της Α1.
Παναθηναϊκός: Περπέρογλου 5 (1), Μπατίστ 23 (11ρ.), Λόγκαν, Σάτο, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 15 (3), Βουγιούκας 3, Καλάθης 7 (1), Σμιθ 7 (1), Καϊμακόγλου 12 (1), Γιασικεβίτσιους 12 (1).
Ολυμπιακός: Χάινς 5, Λο 16 (1), Άντιτς 11 (3), Σπανούλης 8 (1), Ντόρσεϊ 8, Κέσελ 9, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης, Σλούκας.