Παρασκευή 5 Οκτωβρίου 2012

Παναθηναϊκός: Η… αρχή της αντεπίθεσης!

Συντάκτης: Onsports TeamΔημοσίευση: 05.10.12 07:18
Παναθηναϊκός: Η… αρχή της αντεπίθεσης! | onsports.gr

Φορώντας το καλό του… κοστούμι, ο Παναθηναϊκός έκανε μία πειστική εμφάνιση απέναντι στην Τότεναμ, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε το βαθμό της ισοπαλίας, που τον κρατάει… ζωντανό στο κυνήγι της πρόκρισης και ετοιμάζεται για την… αντεπίθεσή του στην Ελλάδα.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι «πράσινοι» του Ζεσουάλδο Φερέιρα εμφανίστηκαν το ίδιο… μουδιασμένοι, όπως στα τελευταία ματς, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του Λονδίνου να κάνει το παιχνίδι της και να φτάσει χωρίς να… ιδρώσει στο γκολ με τον Ντόουσον, με αποτέλεσμα τα πράγματα να γίνουν πολύ δύσκολα για τη συνέχεια.
Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος, το «τριφύλλι» βρήκε πολλά αγωνιστικά και κυρίως ψυχολογικά αποθέματα, κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα και με συνεχή πίεση, έφτασε στην ισοφάριση με τον Τοτσέ, χάρις σε εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Σεϊταρίδη.
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πήραν την ισοπαλία απέναντι στην Τότεναμ, ωστόσο, αυτό που κρατούν άπαντες στην ομάδα από την αναμέτρηση της Πέμπτης (4/10) είναι η πολύ καλή και πειστική εμφάνιση του δευτέρου μέρους.
Η εμφάνιση των «πράσινων» μπορεί να έχει πολλαπλά οφέλη για το «τριφύλλι» καθώς πρέπει να αποτελέσει την… αρχή της αντεπίθεσης του «συγκροτήματος» του Ζεσουάλδο Φερέιρα, όχι μόνο στην Ευρώπη, όπου τα πράγματα είναι… ρευστά, όσον αφορά στη βαθμολογία του ομίλου, αλλά κυρίως για την Ελλάδα.
Πλέον, άπαντες στο «στρατόπεδο» του Παναθηναϊκού στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα της Κυριακής (7/10) με την SKODA Ξάνθη στα Πηγάδια (18:15) όπου το «τρίποντο» αποτελεί… μονόδρομο, ούτως ώστε να επιστρέψει για… τα καλά η ηρεμία στους «πράσινους».