create your own banner at mybannermaker.com!

Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2012

Περιστέρι - Παναθηναϊκός 41-76

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 76-41 επί του Περιστερίου και πλέον το μυαλό όλων στρέφεται στο ματς με την Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ.

Με τον Μάρκους Μπανκς για πρώτη φορά στη σύνθεσή του σε αγώνα πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε το Περιστέρι.
Ο Αργύρης Πεδουλάκης άρχισε το ματς με τους Διαμαντίδη, Κίτσεν, Ματσιούλις, Πάνκο και Λάσμε. Οι πράσινοι από την αρχή ήταν μπροστά στο σκορ και είχαν μια μικρή διαφορά με τους Μάντζαρη και Παπαντωνίου να κρατούν τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ.
Όλα αυτά μέχρι τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου. Τότε ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του και πάτησε το πόδι στο γκάζι και... εξαφανίστηκε. Με κάρφωμα του Μπράμου, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε για πρώτη φορά με 9 πόντους (23-32) και ο Τζίμης Κουστένης κάλεσε εσπευσμένα σε τάιμ άουτ για να έρθει ο Διαμαντίδης να διαμορφώσει το τελικό 25-37 του πρώτου ημιχρόνου.
Προκαλούσε ασφυξία...
Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα του Παναθηναϊκού προκάλεσε ασφυξία στο Περιστέρι. Με ένα γρήγορο 9-2 στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, έφερε τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος στο ματς καθώς η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 19 πόντους (27-46).
Στη συνέχεια οι Ούκιτς και Ματσιούλις έγραψαν το 27-55 στο 25ο λεπτό και το επιμέρους σκορ έφτασε το 18-2 στην γ' περίοδο. Με καλάθι και φάουλ, ο Ούκιτς έστειλε τη διαφορά στους 33 πόντους (27-60). Τελικά ο Κίτσεν με 1/2 βολές έγραψε το 29-63 του γ' δεκαλέπτου. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε αυτό το δεκάλεπτο συνολικό επί μέρους σκορ του Παναθηναϊκού ήταν 26-4.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αργύρης Πεδουλάκης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και η διαφορά έφτασε στους 40 (31-71). Στη συνέχεια όμως το Περιστέρι κατάφερε να μαζέψει κάπως τη διαφορά και να έρθει το τελικό 76-41.
Τα δεκάλεπτα: 12-18, 25-37, 29-63, 41-76
Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 11 (0/3τριπ, 3ριμπ), Κομποδιέτας 5 (1/3τριπ), Θορν 4, Κανονίδης 9 (1/5τριπ, 8ριμπ), Α. Μάντζαρης 4 (6ριμπ), Γουίλιαμς 6, Χάινς, Μελισσαράτος, Ψαρόπουλος 2, Λάκκας, Ζούμπος, Παπαγιάννης.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 14 (2/4τριπ), Πάνκο 2, Ματσιούλις 11 (1/2τριπ), Ούκιτς 9 (3/3βολ, 3/5διπ, 2ριμπ), Λάσμε 5 (9ριμπ, 3κοψ, 1λαθ), Τσαρτσαρής 2 (4ριμπ, 2κλεψ), Διαμαντίδης 10 (1/2βολ, 3/6τριπ, 6ασ, 4ριμπ, 1κλεψ, 1λαθ), Κίτσεν 8 (2/3βολ, 3/5διπ, 0/2τριπ, 4ριμπ), Μπανκς 6 (6/6βολ, 0/1διπ, 0/4τριπ, 3ριμπ, 3ασ, 1κλεψ), Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 8 (1/1βολ, 2/2διπ, 1/3τριπ, 3ριμπ), Σκορδίλης 1.