create your own banner at mybannermaker.com!

Σάββατο 2 Μαρτίου 2013

Στον τελικό ο Παναθηναϊκός!

Οι νεανίδες του τμήματος βόλλεϋ του Παναθηναϊκού νίκησαν με 3-2 σετ τον Φιλαθλητικό και προκρίθηκαν στον μεγάλο τελικό του Πρωταθλήματος!

Για πρώτη φορά μετά το 1991, οι νεανίδες του Παναθηναϊκού πέρασαν στον τελικό του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος, κερδίζοντας στον ημιτελικό τον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό με 3-2 σετ.

Ο Βασίλης Βλαχονικολός είχε διαθέσιμες όλες τις παίκτριές του, οι οποίες τα έδωσαν όλα. Με τις ΒασιλαντωνάκηΤσατσούρηΜικρουδάκη να βρίσκονται σε μεγάλη μέρα και με όπλο τους το σερβίς, ο Παναθηναϊκός πήρε μία σπουδαία νίκη και θα διεκδικήσει την κούπα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος στον μεγάλο τελικό που θα διεξαχθεί αύριο (Κυριακή 3/3) στις 15:00. Αντίπαλος του Παναθηναϊκού θα είναι ο νικητής του ζευγαριού ΑΠΣ Αίας - ΓΣ Άργους.

Στο κλειστό γήπεδο του Άργους μαζεύτηκαν αρκετοί φίλαθλοι του Παναθηναϊκού που δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα και στήριξαν τις «πράσινες» βολλεϋμπολίστριες με τον μαγικό τρόπο που μόνο αυτοί ξέρουν.

Στο πρώτο σετ, τα κορίτσια του Τριφυλλιού έχτισαν σιγά-σιγά μία διαφορά ασφαλείας που την διατήρησαν μέχρι τέλους και το κατέκτησαν με 25-19. Τα επόμενα δύο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι, με σκαμπανεβάσματα στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός παρόλο που έπαιρνε κεφάλι με άνετη διαφορά πέντε πόντων, ο Φιλαθλητικός πίεζε και ισοφάριζε και τελικά κατέκτησε και τα δύο σετ κάνοντας το 2-1 υπέρ του, αφού πήρε τους καθοριστικούς πόντους στο τέλος (25-27, 26-28).

Η συνέχεια ανήκε στον Παναθηναϊκό και μόνο. Με περίσια ευκολία οι «πράσινες» έκαναν το 2-2 με 25-17 σετ (η διαφορά είχε εκτιναχθεί στους 11 πόντους και το σκορ είχε φτάσει μέχρι και το 20-9), ενώ στο τάι μπρέικ δεν δυσκολεύτηκαν και καθάρισαν τη νίκη με 15-10.