create your own banner at mybannermaker.com!

Τετάρτη 8 Μαΐου 2013

Ανετα ο Παναθηναϊκός, 95-73 την Καβάλα

Υπό το βλέμμα του νέου αποκτήματος, Ραμέλ Κάρι, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα της υποβιβασμένης Καβάλας, με 95-73 στο ΟΑΚΑ, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική της Α1.
&nsbp;
Πέντε παίκτες τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Πεδουλάκη (Γκιστ, Ούκιτς, Ματσιούλις, Μπανκς και Λάσμε), ενώ για το συγκρότημα του Αλεξανδρή προσπάθησαν οι Κόλεμαν (20 π.) και Δεμερτζής (11 π.).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Αλεξανδρή.

Με όπλο την πολύ καλή άμυνα και ηγέτες στην επίθεση τους Ούκιτς και Ματσιούλις, οι πράσινοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +22 (47-25).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση του Παναθηναϊκού και με επιμέρους σκορ 28-15 κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (53-62, 28').

Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι... ξύπνησαν, απάντησαν με ένα δικό τους 7-0 στο τελευταίο δίλεπτο του δεκαλέπτου και ξέφυγαν με 16 (69-53, 30').

Διαδικαστικός ήταν ο χαρακτήρας της τελευταίας περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει άνετα στην επικράτηση, με το τελικό 95-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-6, 25-19, 22-28, 26-20.