create your own banner at mybannermaker.com!

Σάββατο 22 Ιουνίου 2013

Τους έστειλε για… σιέστα!

Στην πρώτη της παρουσία σε Μουντιάλ Νέων, η Ελλάδα έπαιξε στα ίσα ένα εκ των φαβορί της διοργάνωσης, το Μεξικό, του οποίου επικράτησε 2-1, χάρη στο γκολ του Κολοβού στο 89'!

Τελευταία ενημέρωση 22/06/2013, 19:57
Ποιο φαβορί και ποια πρωτάρα;

Η Ελλάδα με μια εξαιρετική εμφάνιση έριξε στο... καναβάτσο το Μεξικό, του οποίου επικράτησε 2-1 στην πρεμιέρα του Μουντιάλ Κ-20.

Εκπληκτικά τα «μωρά» του Τσάνα, που προηγήθηκαν με τον Μπουχαλάκη στο 17', προτού ισοφαριστούν στο 40' από τον Εσπερικουέτα. Το «χρυσό» γκολ προήλθε μετά από προσωπική ενέργεια και φοβερό τελείωμα του Κολοβού στο 89' που έδωσε το σύνθημα για τους πανηγυρισμούς και τους τρεις βαθμούς στην πρεμιέρα της διοργάνωσης!

Επόμενο παιχνίδι για τους διεθνείς μας, την προσεχή Τρίτη με το Μάλι.

Το ματς

Το μεν Μεξικό μπήκε στον αγώνα με τον… αέρα του φαβορί, η δε Ελλάδα ως «πρωτάρα» στη διοργάνωση. Η κατοχή ήταν μακράν υπέρ των αντιπάλων μας, πίεζαν για το γκολ, με τον «μαέστρο» της ομάδας, Κορόνα να κάνει τα πρώτα σουτ στο ματς. Και περίπου στο 15’ είχαμε… Άγιο. Για την ακρίβεια δύο, τους… Καπίνο και Σταφυλίδη, αφού ο πρώτος έβγαλε εντυπωσιακά μεν, ασθενώς δε το σουτ και στην εξέλιξη της φάσης ο πρώην άσος του ΠΑΟΚ σταμάτησε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Μπουένο.

Και εκεί που λες… «ουφ γλιτώσαμε», φτάνεις… στα ουράνια! Κι αυτό γιατί όχι μόνο αποφύγαμε το γκολ, αλλά δύο λεπτά αργότερα, ο Διαμαντάκος πήρε ωραία τη μπάλα στην περιοχή των αντιπάλων μας, έδωσε την πάσα στον Μπουχαλάκη, ο οποίος από κοντά άνοιξε το σκορ, κόντρα στη ροή του ματς! Το γκολ –μάλιστα- έδωσε ώθηση στους παίκτες του Τσάνα, που ισορρόπησαν για τα καλά το ματς και δεν απειλούνταν στιγμή. Ωστόσο, δεν καταφέραμε να πάμε στα αποδυτήρια με το υπέρ μας σκορ, αφού ο Εσπερικουέτα εκτέλεσε εξαιρετικά το φάουλ από μακριά, ο Καπίνο δεν μπόρεσε να αποκρούσει και έγινε το 1-1.

Πώς ξεκίνησε το πρώτο μέρος; Το ακριβώς αντίθετο έγινε στην επανάληψη, με την Εθνική να απειλεί με δύο καλά σουτ από τους Μπάλλα και Μπουχαλάκη! Κι αν αυτά ήταν απλώς… φυσιολογικά σουτ, λίγο αργότερα… «τραβήξαμε τα μαλλιά μας»! Αφορμή; Η τρομερή χαμένη (διπλή) ευκαιρία του Διαμαντάκου που βγήκε τετ-α-τετ με τον Σάντσες, όμως ο γκολκίπερ των αντιπάλων μας απέκρουσε δις και μας στέρησε την δυνατότητα να μπούμε ξανά σε θέση οδηγού.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι Μεξικάνοι –όντας και φαβορί στα χαρτιά- προσπαθούσαν να πετύχουν δεύτερο τέρμα και να πάρουν τη νίκη, την ώρα που ο διαιτητής αρνήθηκε καθαρό πέναλτι σε χέρι του Φερνάντες. Υπολόγιζαν όμως, χωρίς τους… ξενοδόχους! Όπου ξενοδόχους, βάλτε Καπίνο και Κολοβό! Αφού λοιπόν ο διεθνής τερματοφύλακας έβγαλε εντυπωσιακά το σουτ του Λόπες στο 84’, ήρθε ο Κολοβός τέσσερα λεπτά αργότερα, να κάνει ό, τι θέλει την άμυνα του Μεξικού και με φοβερό «τελείωμα» να βάλει μπροστά την Εθνική με 2-1 και να δίνει σύνθημα για έξαλλους πανηγυρισμούς, αφού τίποτα δεν αλλάξε μέχρι το τέλος και ήρθαν οι τρεις βαθμοί!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ελλάδα (Τσάνας): Καπίνο, Σταφυλίδης, Μπουγαΐδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κωνσταντινίδης, Μπάλλας, Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης (68’ Φουρλάνος), Γιαννιώτας (79' Λυκογιάννης), Κολοβός, Διαμαντάκος (85' Ράνος)

Στον πάγκο: Μαρινάκης, Πέλκας, Διούδης, Γιαννακόπουλος, Μπακασέτας, Κούρος, Γούτας

Μεξικό (Αλμαγκέρ): Σάντσες, Μαρίν, Μπρισένιο, Ερνάντες, Εσπερικουέτα, Μπουένο, Κορόνα, Αμπέγια, Τρεβίνο (80’ Βαν Ράνικν), Λούνα (60’ Λόπες), Εσκομπόσα (65’ Γκονσάλες)

Στον πάγκο: Φλόρες, Ζαμοράνο, Λαχούδ, Φουέντες, Μοράλες, Μαδριγάλ, Γκουρόλα