create your own banner at mybannermaker.com!

Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2014

Πράσινες ψυχάρες καθάρισαν και τα Βριλήσσια

Την ένατη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Παναθηναϊκός ο οποίος επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί των Βριλησσίων στο κλειστό της Κυψέλης στο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Σημαντικό βήμα για την οριστικοποίηση της παρουσίας του στην τετράδα έκανε ο Παναθηναϊκός ο οποίος επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί των Βριλησσίων στο κλειστό της Κυψέλης. Η νεανική ομάδα του Παναθηναϊκού απέδειξε για μία ακόμα φορά ότι στην έδρα της είναι δύσκολος αντίπαλος για όλες τις ομάδες.
Αυτό φάνηκε και στο ντέρμπι με τα Βριλήσσια. Οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά στο πρώτο σετ και με όπλο την Τουριάφ προηγήθηκαν με 9-14 και 12-17. Από εκεί και πέρα όμως ο Παναθηναϊκός με όπλο του το σερβίς και το μπλοκ έκανε την ανατροπή.
Με συνολικά τέσσερις άσους (δύο από την Μερτέκη και από έναν από Τσατσούρι και Μιλοβάνοβιτς) και τρία μπλοκ (από ένα οι Γκούζου, Καββαδία και Τσίμα) οι πράσινες έτρεξαν ένα επί μέρους 13-3 και πήραν το σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ το ματς έγινε ντέρμπι. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει λειτουργικό μπλοκ και σερβίς, αλλά τα Βριλήσσια έβρισκαν τις λύσεις. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 20-22, αλλά και πάλι η ομάδα του Ρούση κατάφερε και έφερε το σετ στα ίσα. Τελικά, τα Βριλήσσια πήραν το σετ με πρωταγωνίστριες τις Χαντάβα και Τουριάφ με σκορ 27-25.
Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν ένας μονόλογος για τον Παναθηναϊκό. Με όπλο τους το πάθος και βγάζοντας εντυπωσιακές άμυνες οι πράσινες δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στα Βριλήσσια και έφτασαν δίκαια στη νίκη.
Παναθηναϊκός - Βριλήσσια 3-1