Πάλη:

Στό βάθρο με Χάλκινο μετάλλιο ο Πέντορετς στο Ταλίν

26 Οκτωβρίου 2014 -
 26 Οκτ. 2014 21:06
Το χάλκινο στο μετάλλιο στην κατηγορία των 75 κιλών στο διεθνές τουρνουά ελληνορωμαϊκής ανδρών «Kristjan Palusalu XXVII Memorial» πήρε ο Εβγκένι Πέντορετς.
Το Χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 75 κιλών στο διεθνές τουρνουά ελληνορωμαϊκής ανδρών «Kristjan Palusalu XXVII Memorial» που διεξήχθη στο Ταλίν της Εσθονίας πήρε ο Εβγκένι Πέντορετς.

Ο παλαιστής του Παναθηναϊκού σημείωσε μία νίκη σε τρεις αγώνες και κατέλαβε την 4η θέση της τελικής κατάταξης. Ο Πέντορετς στον αγώνα κατάταξης (θέσεις 4-5) νίκησε 8-0 τον Λετονό Γιεβγκένις Κολκόβς, ενώ νωρίτερα είχε γνωρίσε δύο ήττες από τους Ρουσλάν Ολεξένκο (Ουκρανία) και Σίλβερ Τόγκεν (Εσθονία).
Ακόμη, από ελληνικής πλευράς ο Νίκος Λέων κατετάγη 7ος στα 130 κιλά (έχασε από τον Ρώσο Σεργκέι Τσεσνόκοφ), ενώ ο Βλαδίμηρος Ματίας ήταν 11ος στα 66 κιλά (έχασε από τον Ουκρανό Φέζβι Μαμούτοφ).

Η προπονήτρια των αθλητών και του Τριφυλλιού,
 Λία Νικολάου τόνισε:"Ήταν ένα πολύ δύσκολο τουρνουά, οι αθλητές μας όμως άφησαν καλές εντυπώσεις. Το περίεργο είναι πως και οι τρεις αθλητές στα πρώτα ματς κέρδιζαν το 1ο ημίχρονο, κάτι που δικαιολογείται από το ότι ακόμα δεν βρίσκονται σε πλήρη αγωνιστική κατάσταση. Ήταν ένα καλό τεστ μετά τη βασική προετοιμασία.
Αν φανταστεί κανείς ότι στη βαριά κατηγορία συμμετείχαν 2 Ολυμπιονίκες και 2 Παγκόσμιοι πρωταθλητές. Χαρακτηριστικό της εμφάνισης της ομάδας είναι ότι δυο μεγάλες σχολές της πάλης της Ουκρανόας και της Λιθουανόας, ζήτησαν τους αθλητές μας για κοινή προετοιμασία ενόψει Πανευρωπαϊκού αναγνωρίζοντας το επίπεδό τους. Από εβδομαδα θα επισημανθούν τα λάθη που έκαναν στην τακτική και θα μπούμε στο δεύτερο στάδιο προετοιμασίας".