Ο Παναθηναικός έκανε πολύ καλή εμφάνιση σήμερα και παρά την ήττα με 81-74 (ημίχρονο 40-34), έδειξε ότι μπορεί στο τέταρτο παιχνίδι να κερδίσει, να ανατρέψει το δυσμενές 2-1 και να στείλει την συνέχει στο ΟΑΚΑ, όπου εκεί θα έχει και την συμπαράσταση του υπέροχου κόσμου του.
Το δίδυμο Καλάθης – Τζέιμς φαίνεται να δίνει λύσεις και καλώς ο Πασκουάλ επιμένει σε αυτό.
Πολύ καλός ο Νικ με τους 26 πόντους του αλλά και με λύσεις στην άμυνα.
Ο Γκίστ βοήθησε πολύ στα ριμπάουντ, που ήταν η Αχίλλειος πτέρνα στο δεύτερο παιχνίδι.
Ο Σίγκλεντον πολύ καλός σε αυτό που του ανέθεσε ο προπονητής του και σε καλά επίπεδα κινήθηκε και ο Λοντζεσκι.
Η Ρεάλ μπήκε στο γήπεδο αγχωμένη και αυτό φαίνεται ότι 2 φορές έχασε το προβάδισμα των 11 ακι των 7 πόντων.
Ο κάρολ ήταν αυτός που με τα συνεχείς πόντους του, ιδιαίτερα το τετράποντο στο τέλος του αγώνα, έδωσε την νίκη στην Ρεάλ.
Ο Πασκουάλ έκανε πολύ καλό κοουτσάρισμα, κατάφερε με περιφερειακή άμυνα στον πρώτο ημίχρονο να αγχώσει την Ρεάλ, χρησιμοποίησε 11 παίχτες με συγκεκριμένους ρόλους και γενικά ήταν ήρεμος εκτός από την φάση της τεχνικής ποινής, όπου δεν διαμαρτυρήθηκε για τα βήματα αλλά για το φάουλς που έγινε στον Πέιν πριν τα βήματα αλλά δεν έδωσαν οι διαιτητές.
Η ομάδα είχε ενθουσιαμό και πάλεψε για την νίκη αλλά έχασε στις λεπτομέρειες.
Καθοριστικό σημείο ήταν αυτό που επεσήμανε και ο Πασκουάλ για τον υπέρμετρο ενθουσιασμό που έιχαμε σε κάποιες φάσεις αποτέλεσμα του οποίου ήταν να χάσουμε σίγουρα καλάθια και ιδιαίτερα 4 λευ απ.
Συνοψίζοντας, έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι, αντάξιο των δύο ομάδων που ο Παναθηναικός έχασε στις λεπτομέρειες.
Η διαιτησία με τα γνωστά ανάποδα σφυρίγματα υπέρ της Ρεάλ, με δύο τρανταχτές περιπτώσεις, μια στην τεχνική ποινή του Πασκουάλ που ποηγηήθηκε φάουλ στον Πέιν ππριν κάνει βήματα και η άλλη στο 1+1 φάουλ που έδωσε σε Γκάμπριελ και Αγιόν, χωρίς να σφυρίξει το φάουλ του Αγιόν πάνω στον Γκάμπριελ στην προηγούμενη φάση.
Ο Παναθηναικός μπορεί και δεν το λέω τυπικά αλλά αντικειμενικά.
Τα 10λεπτα: 17-17, 23-17, 17-19, 24-21