Γράφει ο Απόστολος Κόντος.
Ένα μαγικό δεύτερο ημίχρονο έφτανε για να κατακτήσει ο Παναθηναικός το 37ο πρωτάθλημα ο οποίος αφιερώνεται στον Παύλο Γιαννακόπουλο.
Ο αγώνας είχε δύο όψεις.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναικός ήταν μετριότατος στην επίθεση (31 πόντους), αλλά με σχετικά καλή άμυνα λόγω κυρίως του Σίνγκλετον και των 11 ριμπάουντ που πήρε.
Στην επίθεση δεν εύρισκε λύσεις με αποκορύφωμα το 0/7 τρίποντα, ενώ ήταν βελτιωμένος στα δίποντα και στις βολές.
Έτσι μοιραία ο Ολυμπιακός βρήκε την ευκαιρία να πάει στα αποδυτήρια με το σκόρ 31-35.
Στο δεύτερο ημίχρονο έιδαμε έναν αναμορφωμένο Παναθηναικό και βάζοντας 53 πόντους έβαψε το πρωτάθλημα πράσινο για ακόμη μια χρονιά.
Από τα μέσα της τρίτης περιόδου αλλά και σε όλη την τέταρτη περίοδο ο Παναθηναικός έπαιξε ένα εκπληκτικό μπάσκετ σε άμυνα αλλά και σε επίθεση και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ολυμπιακό.
Έπαιξε full press σε όλο το γήπεδο και μια εκπληκτική άμυνα με over play στην πρώτη πάσα, αλλά και με παγίδες, πράγμα που οδήγησε τον Ολυμπαικό σε πολλά λάθη αλλά και σε βεβιασμένα σούτ.
Τρέξαμε στον αιφνιδιασμό σκοράροντας εύκολους πόντους ενώ την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός προσπαθούσε, ανεπιτυχώς, να βρεί τρόπο να μας σταματήσει.
Η υπεροχή της ομάδας, ειδικά από το 21ο λεπτό, ήταν καθολική, αφού ουδείς υστέρησε στο δεύτερο ημίχρονο.
Ο Παππάς απέδειξε ότι είναι μια μεγάλη προσωπικότητα που ξέρει τι να κάνει όταν η μπάλα «καίει».
Σίνκλετον και Γκίστ εκπληκτικοί σε άμυνα και σε επίθεση.
Εξαιρετικός στα κρίσιμα σημεία ο Τζέιμς, όπου με απίστευτους πόντους έδωσε αυτοπεποίθηση στην ομάδα.
Η ενέργεια που έβγαλε ο Θανάσης στην άμυνα ήταν καταλυτική για την έκβαση του αγώνα.
Οι Λοτζέσκι και ο Ρίβερς σε καθοριστικά σημεία σημείωσαν πόντους πού ήταν σημαντική για να ανίξει αλλά και να κρατηθεί η διαφορά στο σκόρ.
Ο Καλάθης δεν ήταν σε μεγάλη βραδιά αλλά δεν μπορείς να περιμένεις να κάνει συνεχώς καλά παιχνίδια, ειδικά από έναν παίχτη που η ομάδα στηρίχθηκε (οργανωτικά) πάνω του σε όλη την σεζόν.
Ο Πασκουάλ μαεστρικά οδήγησε την ομάδα στην νίκη στον πέμπτο τελικό, αφού δεν φοβήθηκε να κάνει αλλαγές (κάποιες από τις οποίες φάνηκαν αν μη τι άλλο παράξενες), αλλά και προστάτευσε τους παίχτες του από τα φάουλ.
Ο κόσμος ενθουσιώδης και με παλμό ακόμα και όταν δεν παίζαμε καλά, βοήθησε τα μέγιστα.
Συγχαρητήρια σε όλους, τεχνικό επιτελείο, παίχτες, διοίκηση αλλά και τον κόσμο που συνετέλεσαν να πάρει ο Παναθηναικός ακόμα ένα πρωτάθλημα.
Ο σχεδιασμός για την επόμενη χρονιά πρέπει να αρχίσε από τώρα, να κρατηθεί ο βασικός κορμός της ομάδας και με 2-3 προσθήκες να δούμε έναν ακόμα πιο δυνατό Παναθηναικό.