create your own banner at mybannermaker.com!

Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου 2013

Τα φίνα κορίτσια «περιποιήθηκαν» τον Ηρακλή με 3-0 σετ

Δεύτερη νίκη μέσα σε δύο εβδομάδες για τον Παναθηναϊκό στο Κατσάνειο, αφού μετά το 3-1 επί των Μακεδόνων, οι πράσινες κέρδισαν με 3-0 (25-14, 25-15, 28-26) τον Ηρακλή.
Το «τριφύλλι» στα δύο πρώτα σετ μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ δεν άφησε κανένα περιθώρια στη γηπεδούχο ομάδα και τα κατέκτησε εύκολα, αλλά μετά το 0-2 ο Ηρακλής επέστρεψε στο ματς και με φοβερή πίεση στο σερβίς έφτασε στο 24-23 (με άσο της Κωνσταντινίδου). Ο Παναθηναϊκός όμως, είχε και πάλι τις λύσεις κι αφού «έσπασε» δύο «κυανόλευκα» σετ-μπολ, με δύο επιτυχημένες επιθέσεις της Τσίμα πήρε το σετ και τη νίκη.
«Δεν παίξαμε καλά και είχαμε πολλές μεταπτώσεις στην απόδοση μας. Ενώ ξεκινούσαμε καλά, κάναμε πολλά ατομικά λάθη κι αυτό δεν μας άφησε να έχουμε ρυθμό. Ο Παναθηναϊκός είχε πειθαρχία στο παιχνίδι του και κυρίως είχε την εμπειρία στα κρίσιμα σημεία για να πάρει τους σημαντικούς πόντους», είπε προβληματισμένος ο Βαλεντίν Μίλεφ.
«Είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση, αφού δείξαμε σοβαρότητα… Στα δύο πρώτα σετ δεν τους αφήσαμε να παίξουν και στο τρίτο χωρίς να χαλαρώσουμε, ο αντίπαλος ανέβασε την απόδοση του, αλλά σε ένα ακόμη ματς είχαμε καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία και πήραμε τη νίκη.
Οι στόχοι μας παραμένουν ίδιοι και θέλουμε να είμαστε στην τετράδα αλλά και να κλείσουμε τον πρώτο γύρο με νίκες. Ακόμη δεν είμαστε στο επίπεδο των ομάδων που προπορεύονται όμως θα συνεχίσουμε τη δουλειά για να γίνουμε ακόμη πιο ανταγωνιστικοί», δήλωσε ο τεχνικός του ΠΑΟ Γιώργος Ρούσης.
Ηρακλής (Μίλεφ): Κωνσταντινίδου Αλ., Βέλλιου, Κυριακίδου, Κωνσταντινίδου Ελ., Στράντζαλη, Παπαστεφάνου, Αρτακιανού –λ / Αλτίνη

Παναθηναϊκός (Ρoύσης): Γκούζου, Βασιλαντωνάκη, Καββαδία, Μερτέκη, Τσίμα, Μιλοβάνοβιτς, Κελεσίδου –λ / Μπίσκου