Γράφει ο Απόστολος Κόντος
Στο τέταρτο και καθοριστικό παιχνίδι ο Παναθηναικός έκανε ένα πολύ κακό ημίχρονο που ουσιαστικά έδωσε στην Ρεάλ και πόντους αλλά και ψυχικά αποθέματα.
Προσπάθησε στο δεύτερο για την επική ανατροπή αλλά δυστυχώς δεν ήταν αρκετή η προσπάθεια να φύγει νικητής
Στο πρώτο δεκάλεπτο αν και φάνηκε νευρικός ο Παναθηναικός κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκόρ με την Ρεάλ
Αποφεύγοντας τα μεγάλα λάθη θα μπορούσε να προηγηθεί αν δεν ήταν τόσο άστοχος λόγω νευρικότητας.
Η Ρεάλ δεν έδειξε κάτι το σημαντικό σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο αλλά κατάφερε να προηγηθεί με 5 πόντους και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους με 19-14
Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό καθότι ο Παναθηναικός συνέχιζε να είναι άστοχος και νευρικός, ενώ η Ρεάλ βρήκε ευστοχία από περιφερειακά σούτ ειδικά με τον Γιούλ αλλά και από την ρακέτα και έτσι το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με 32-21
Σκόρ ημιχρόνου 51-35
Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε έναν άλλον Παναθηναικό που πραγματικά έπαιξε σαν εξάστερος
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα διόρθωσε τα λάθη της στην επίθεση και έτσι κατάφερε να μείνει κοντά στο σκόρ, στην άμυνα όμως τα πράγματα δεν πήγαν καλά καθώς η Ρεάλ συνέχιζε να σκοράρει με όλους τους τρόπους για να φτάσουμε στο 27-25
Στο τέταρο δεκάλεπτο ο Παναθηναικός έπαιξε όπως έπρεπε και κράτησε την Ρεάλ με 2 πόντους για περίπου 5,5 λεπτά.
Ο Σίνγκλεντον ήταν συγκλονιστικός και με δικά του καλάθια αλλά και του Καλάθη η διαφορά έπεσε στους 5 πόντους, από 78-60 στο 80-75 αλλά και στο 82-77
Εκεί γίναν αρκετά λάθη που δεν επέτρεψαν στην ομάδα να φύγει όχι μόνο νικήτρια αλλά με θρίαμβο από την Μαδρίτη.
Η Ρεάλ όσο μειώνονταν η διαφορά τόσο γινόταν νευρική και άστοχη και αν δεν υπήρχαν οι διαιτητές να δώσουν σφυρίγματα υπέρ της, τώρα θα μιλάγαμε για την ανατροπή της χρονίας
Σκόρ τετάρτου δεκαλέπτου 11-22
Τελικό σκόρ 89-82
Ο Παναθηναϊκός έχασε σημαντικό έδαφος στην τρίτη περίοδο και αυτό το πλήρωσε. Οταν αποφάσισε να αλλάξει την άμυνά του, έφθασε κοντά στην επική ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφερε.
Θεωρώ την πορεία της ομάδας θετική στην διοργάνωση και αξίζουν συγχαρητήρια σε παίχτες προπονητές και διοίκηση
Δεν απογοητεύομαστε, γυρνάμε Ελλάδα που μας περιμένουν τα play offs με τον Ολυμπιακό και πρέπει να είμαστε αγωνιστικά αλλά και ψυχολογικά έτοιμοι για να στεφθούμε πρωταθλητές.
Για την διατησία θα επαναλάβω ότι αδίκησε τον Παναθηναικό σε ακόμα ένα παιχνίδι, αφού σε καίρια σημεία όλα τα σφυρίγματα δώθηκαν υπέρ της Ρεάλ με αποκορύφωμα το 4ο φάουλ του Σίνγκλεντον σε μια φάση που δεν έγινε κάν φάουλ. Στόχευσαν τον παίχτη που με δικούς του πόντους στην πλειοψηφία ο Παναθηναικός μείωσε από 18 σε 5 πόντους την διαφορά.