create your own banner at mybannermaker.com!

Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου 2019

ΕΛΛΑΔΑ- ΒΡΑΖΙΛΙΑ 78-79!!!
Αναπάντεχη ήττα υπέστη η εθνική μας από την αντίστοιχη ομάδα της Βραζιλίας με 78-79 ύστερα από δραματικό παιχνίδι στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Γράφει: Ο Απόστολος Κόντος

Ο επόμενος αγώνας με την Ν .Ζηλανδία έχει χαρακτήρα τελικού για να μπορέσουμε να βρεθούμε στην επόμενη φάση των 16 ομάδων.
Δύο αγωνιστικά πρόσωπα παρουσίασε η εθνική μας.
Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε επί των Βραζιλιανών σε όλα σε όλους τους τομείς,σε άμυνα και επίθεση.
Εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 πόντους με 40-23 με πρωταγωνιστές τους Πρίντεζη και Καλάθη και έκλεισε το ημίχρονο με 40-30.
Αγνώριστη η εθνική μας  στο 2ο ημίχρονο,χωρίς κίνηση,κακή κυκλοφορία της μπάλας,άστοχη και αδύναμη  στη άμυνα μετέτρεψε το 40-23 σε 45-44 υπέρ των Βραζιλιανών.
Από εκείνο το σημείο το παιχνίδι έγινε δραματικό.
Στο τέλος του αγώνα  οι Βραζιλιάνοι προσπάθησαν με κάθε τρόπο να χάσουν ... τον αγώνα και εμείς  προσπαθήσαμε να κλέψουμε το παιχνίδι.
Αποκορύφωμα , 4 δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα  και ενώ προ ηγούντο οι βραζιλιάνοι με 3 πόντους έκαναν φάουλ στο τρίποντο του Σλούκα από το ένα καλάθι στο άλλο!!!
Ο αγώνας τελείωσε με το Σλούκα να ευστοχεί στις δύο πρώτες βολές και να αστοχεί στη 3η καθοριστική.
Το μεγάλο αστέρι της διοργάνωσης και της εθνικής μας  Γιάννης Αντετοκούμπο δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα ,μαρκαρίστηκε  πιεστικά από μπροστά για μην πάρει την μπάλα, με βοήθεια από την αδύναμη πλευρά και δεν έφθασε σε υψηλά αγωνιστικά επίπεδα.
Οι Βραζιλιάνοι παρουσίασαν μία ομάδα από νέους  και πεπειραμένους παίκτες ,χωρίς  να είναι εντυπωσιακοί και στο τέλος δίκαια πανηγύρισαν μία ανέλπιστη νίκη επί της εθνικής μας.
Οι αθλητές μας προσπάθησαν με δύναμη και πάθος είχαν αγωνιστικότητα αλλά στα κρίσιμα σημεία δεν είχαν καθαρό μυαλό
με αποτέλεσμα να υποπέσουν σε πολλά λάθη.