ΣΗΚΩΣΕ ΤΡΙΑ ΧΡΥΣΑ ΣΤΟΥ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥΣ
ΑΡΣΗΣ ΒΑΡΩΝ Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ

ΣΤΟΥΣ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥΣ ΑΡΣΗΣ ΒΑΡΩΝ ΣΗΚΩΣΕ ΤΡΙΑ ΧΡΥΣΑ
 ΣΤΙΣ 10 ΑΠΡΙΛΙΟΥ  ΣΤΟ STABAGKER

Τρία χρυσά μετάλλια πήρε ο Λεωνίδας Σαμπάνης στην πρεμιέρα  του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος άρσης βαρών 1996 στο Στάβαγκερ της Νορβηγίας.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία των 59 κιλών ήταν ο μοναδικός για τα ελληνικά χρώματα που αγωνίστηκε με τον καλύτερο τρόπο και παρά το γεγονός ότι  το Ευρωπαϊκό γενικά αποτελεί στόχο του προγράμματος του ομοσπονδιακού προπονητού  Χρήστου Ιακώβου.
Συγκεκριμένα ο Λεωνίδας Σαμπάνης σήκωσε 132,5 κιλά στο αρασέ στη 2η προσπάθεια του και πήρε την πρώτη θέση,ενώ προσπάθησε  χωρίς επιτυχία να σηκώσει  στην τρίτη 140,5 και να κάνει παγκόσμιο ρεκόρ.Στο ζετέ ο αθλητής του Παναθηναϊκού  σήκωσε 160κ. και με 292,5κ. στο σύνολο πήρε ακόμα 2 μετάλλια .Ενώ η Ελλάδα κέρδισε την 1η θέση στην γενική κατάταξη ξη μεταλλίων/8 χρυσά ,1 αργυρό,3 χάλκινα και πήρε τη 2η θέση  στη βαθμολογία με πρώτη τη Βουλγαρία