Δια πυρός...

Δια πυρός και σιδήρου ο ΠΑΟ

Τελευταία ενημέρωση: 18/03/2011 22:20
Web-Only

Ο Παναθηναικός πέρασε δια πυρός και σιδήρου από το Αλεξάνδρειο, νικώντας τον Αρη 75-69 και γενικά δεν άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις ενόψει Μπαρτσελόνα.

Ηταν ένα ματς με εναλλαγή συναισθημάτων, αφού ο Αρης, προηγήθηκε 18-13 στην πρώτη περίοδο, στη συνέχεια έμεινε 5.30 χωρίς καλάθι, με αποτέλεσμα, ο Παναθηναικός να απαντήσει με 15-0 και να πάρει έως το τέλος του ημιχρόνου προβάδισμα και με +14 (41-27).

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 61-42 λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά στη συνέχεια όλα άλλαξαν! Με πρωταγωνιστή τον Χαραλαμπίδη, ο Αρης πέτυχε ένα εντυπωσιακό σερί και μείωσε στον πόντο (69-70) ένα λεπτό πριν από το τέλος. Τελικά, ένα καλάθι του Διαμαντίδη έκρινε το ματς υπέρ του Παναθηναικού, ο οποίος είχε 21/41 διπ, 6/10 τριπ και κέρδισε τη μάχη των ρημπάουντ (36-21). Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες ασιστ (20-13) και κλεψίματα (8-4) αλλά και περισσότερα λάθη (15-13). Ο Αρης, είχε 12/21 διποντα, αλλα και 10/30 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 27-41, 44-61, 69-75

Άρης: Μπράουν 6(1), Ουίντερς 9(1), Ταπούτος 8(2), Τσαϊρέλης, Χαραλαμπίδης 16(1/1δ,4/4τρ,2/2β, 4ασ), Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 13(7ρ), Χρυσικόπουλος, Σλούκας 7(1), Τόμας 10.

Παναθηναϊκός: Τέπιτς 2, Μάριτς, Περπέρογλου 14(2), Μπατίστ 6, Φώτσης 4, Σάτο 12, Νίκολας 9(7ασ), Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης 13(8ασ), Βουγιούκας 10, Καλάθης 2, Καϊμακόγλου 2.
πηγη:tanea.gr