Άμυνα από ατσάλι και 2-1
ο Παναθηναικός
 Από Panathinaikoskosmos team - 10 Ιουνίου 20180
Γράφει ο Απόστολος Κόντος.
Σε μια έντονα συγκινησιακή βραδι’α ύστερα από τον χαμό του Πάυλου Γιαννακόπουλου, ο Παναθηναικός με άμυνα από ατσάλι για 35 περίπου λεπτά, νίκησε τον μπασκετικά προβλέψιμο Ολυμπιακό με 73-58 και έκανε το 2-1 στην σειρά των τελικών.
Η τετράδα Ρίβερς, Καλάθη, Τζέιμς και Σίνγκλετον οδήγησε τον Παναθηναικό σε αυτή την πολύτιμη νίκη .
Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναικός κατέβηκε με την ίδια πεντάδα της αρχής του αγλωνα στο ΣΕΦ.
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο σκόρ στα πρώτα λεπτά, με τελευταία στιγμή όταν το σκόρ ήταν 8-9. Ακολούθησε ένα κρεσέντο το Παναθηναικού με 10-0 και το 10λεπτο έκλεισε με 19-15.
Πολύ καλοί Ρίβερς και Λοτζέσκι, ο πρώτος δείχνει να βρίσκει τον καλό του εαυτό σε άμυνα και επίθεση αλλά και ο δέυτερος με τις αμυντικές βοήθειες που έδινε ήταν το κλειδί για την άμυνα πάνω στον Σπανούλη.
Καθόλη την διάρκεια του αγώνα, ελέγξαμε τα ριμπάουντ και δεν αφήσαμε τον Ολυμπιακό να έχει δεύτερες μπάλες και δεύτερες ευκαιρίες.
Όταν προηγηθήκαμε με 19 πόντους 63-44 είχαμε κάποια επιθετικά κενά με αποτέλεσμα να πλησιάσει ο Ολυμπιακός στους 9 πόντους με ένα 11-1, αλλά επανήλθαμε γρήγορα και αυξήσαμε ξανά την διαφορά.
Ο  Λεκαβίτσιους αλλά και ο Αντετοκούνμπο μαζί με τον Όγκαστ έδωσαν ενέργεια στην ομάδα, αλλά και συνέχεια στην πολύ καλή άμυνα που έπαιξε σήμερα ο Παναθηναικός.
Ο Γκίστ ήταν καλός μέχρι την στιγμή που τραυματίσθηκε, χωρίς να είναι κάτι σοβαρό, που όμως φαίνεται να τον επηρεάσε για το υπόλοιπο του αγώνα.
Ο Καλάθης και πάλι ήταν πολύ καλός στα οργανωτικά αλλά και στα αμυντικά του καθήκοντα.
Ο Σίνγκλετον ήταν πολύ καλός σε άμυνα και επίθεση και βοήθησε πάρα πολύ την ομάδα.
Ο Τζέιμς είναι μοναδικό ταλέντο αλλά πρέπει να δεχθούμε ότι θα πάρει πρωτοβουλίες που σήμερα του βγήκαν όλες και βοήθησε τρομακτικά την ομάδα.
Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ προβλέψιμος και δεν δυσκόλεψε τον Παναθηναικό σε κανένα σημείο του αγώνα.
Οι 58 πόντοι που έβαλε (14 από βολές) και το 19/54 έυστοχα σούτ εντός πεδιάς, δείχνει το πρόβλημα που δημιούργησε η άμυνα του Παναθηναικού
Το 4ο παιχνίδι θα είναι διαφορετικό γιατί ο Ολυμπιακός θα προσπαθήσει να το φέρει σε 5ο παιχνίδι που θα είναι ρουλέτα. Πρέπει να κερδίσουμε οπωσδήποτε το τέταρτο παιχνίδι και να σηκώσουμε το κύπελο μέσα στο ΣΕΦ.
Ο Παναθηναικός αλλά και ο Ολυμπιακός είναι δύο από τις μεγαλύτερες ομάδες της Ευρώπης αλλά στην σειρά αυτή των τελικών ο Παναθηναικός είναι καλύτερος.
Συγχαρητήρια για ακόμα μια φορά στους φιλάθλους μας για την άψογη συμεριφορά τους αλλά και για την στήριξή στην ομάδα σε όλη την διάρκεια του αγώνα.
Συλλυπητήρια για μια ακόμα φορά για τον χαμό του Παύλου Γιαννακόπουλου αυτού του μεγάλου ηγέτη και ανθρώπου
Τα δεκάλεπτα 19-15, 38-28, 54-42, 73-58