Αγγίζει την Κούπα..

Αγγίζει την Κούπα

Δευτέρα 30/05/11

| Συντάκτης: Νίκος Κοσκέρης
Ο Παναθηναϊκός αν και ξεκίνησε άσχημα το ματς στο ΟΑΚΑ, στη συνέχεια βρήκε τις λύσεις και με κορυφαίους τους Μπατίστ, Διαμαντίδη πήρε τη νίκη επί του Ολυμπιακού με 78-66. Πλέον οι Πράσινοι έχουν τρεις ευκαιρίες για να πάρουν το 9ο σερί πρωτάθλημά τους. Κορυφαίος ο Σπανούλης για τους Ερυθρόλευκους.

Πολύ καλύτερα μπήκε στον αγώνα ο Ολυμπιακός, που είχε υπομονή και καθαρό μυαλό και κατάφερε να περάσει πολλές φορές τη μπάλα μέσα στο καλάθι. Με αυτόν τον τρόπο, αλλά και με καλάθια από μέση απόσταση του Μαυροκεφαλίδη κατάφερε να προηγηθεί 9-2 και 11-4. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 19-12 για τους Ερυθρόλευκους, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν είχε λύσεις επιθετικά και «έμπαζε» στην άμυνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Τριφύλλι πίεσε στην άμυνα και εκμεταλλεύτηκε το αντιαθλητικό που χρεώθηκε ο Τεόντοσιτς. Οι Πράσινοι ισοφάρισαν (24-24), αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα, καθώς ο Σπανούλης ήταν σε καλή ημέρα και είτε με πόντους, είτε δημιουργώντας, κατάφερε να δώσει λύσεις στους φιλοξενούμενους. Οι οποίοι έπαιξαν για αρκετή ώρα (από επιλογή) χωρίς Τεόντοσιτς, Μπουρούση και Παπαλουκά. Το ημίχρονο τελείωσε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 43-37, ενώ είχε πάρει διαφορά και 10 πόντων (43-33).

Ο Παναθηναϊκός όπως συνηθίζει μπήκε πολύ καλά στο τρίτο δεκάλεπτο και με καλή άμυνα και πιο σωστές επιλογές επιθετικά κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Το 37-43 έγινε 48-47. Σε αυτό συνέβαλε και το γεγονός πως ο Σπανούλης έμεινε αρχικά στον πάγκο και ο Ολυμπιακός δεν είχε πλέον ρυθμό. Παράλληλα, ο Διαμαντίδης μετά τα 4 λάθη του πρώτου μέρους είχε ξυπνήσει και συμπαρέσυρε τους υπόλοιπους. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 60-58 για τον Παναθηναϊκό.

Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, αν και περιμέναμε δράμα, οι γηπεδούχοι καθάρισαν σχετικά εύκολα. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς είχε πλουραλισμό επιθετικά και με άμυνα που «τσάκιζε» κόκαλα κατάφερε να ξεφύγει με 67-60 και από εκεί και πέρα να κάνει το δικό της παιχνίδι. Εν κατά κλείδι, ο Ολυμπιακός και πάλι πήρε λίγα πράγματα από παίκτες-προσωπικότητες. Παράλληλα, στα κρίσιμα η ομάδα του Ιβκοβιτς δεν είχε λύσεις και λύγισε. Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του έδειξε πως είναι ομάδα για τα μεγάλα ματς και ακόμα και σε μια μέτρια βραδιά μπορεί να πάρει τα ματς. Αξια αναφοράς και η χρήση ζώνης και από τις δύο ομάδες για μεγάλα διαστήματα.