Πράσινος θρύλος o Ιωαννίδης

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Σαν σήμερα το 1966 γεννήθηκε ο άλλοτε πυγμάχος του Παναθηναϊκού Γιώργος Ιωαννίδης που έχει χαρίσει στον Σύλλογο εγχώριες αλλά και διεθνείς επιτυχίες κατά τη δεκαετία του ΄90.

Στο πλαίσιο των 111 χρόνων από την ίδρυση του Παναθηναϊκού Αθλητικού Ομίλου, ο Σύλλογος έφτιαξε ένα Top111  αθλητών-τριών του με βάση τις επιτυχίες τους.

Σε αυτή τη λίστα υπάρχουν αθλητές από ατομικά σπορ και η κατάταξη τους είναι με κριτήριο τις μεγάλες στιγμές τους, ενώ ήταν στο δυναμικό του «τριφυλλιού».

Στην 62η θέση της συγκεκριμένης λίστας βρίσκεται ο άλλοτε πυγμάχος του Παναθηναϊκού Γιάννης Ιωαννίδης .

Πρόκειται για έναν αξιόλογο μποξέρ που χάρισε μεγάλες επιτυχίες στον Σύλλογο καθώς αναδείχτηκε επτά φορές πρωταθλητής Ελλάδας.

Σε διεθνές επίπεδο έπαιξε σε υψηλά στάνταρ και κατέκτησε την 5η θέση σε πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενώ ήταν και χρυσός βαλκανιονίκης.

Η μεγάλη του στιγμή πάντως ήταν στους Μεσογειακούς αγώνες του 1991 που κατόρθωσε και πήρε το τιμητικό χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 63,5 κιλών.

Μετά το τέλος της αγωνιστικής του καριέρας έχει ανοίξει δικό του ασφαλιστικό γραφείο.