create your own banner at mybannermaker.com!

Παρασκευή 23 Νοεμβρίου 2012

ΚΑΝΤΟΥ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 69-71! Εφτάψυχος ο «εξάστερος»!

Τί κι αν έπαιζε χωρίς Σχορτσανίτη, Πάνκο και Σκορδίλη; Τί κι αν Τσαρτσαρής και Ούκιτς που έπαιξαν ήταν ουσιαστικά… απόντες καθότι «λαβωμένοι»; Τί κι αν ακόμη οι παίκτες του υπέπεσαν σε 22 λάθη, επτά εκ των οποίων ο Διαμαντίδης;
Ο Παναθηναϊκός έδειξε ψυχή και χαρακτήρα και με έναν απίστευτο Μάικ Μπράμο που είχε 7/9 τρίποντα και συνολικά 21π. «σκότωσε» την Καντού μέσα στο κατάμεστη «Πάλα Ντέσιο» (71-69)! Πλέον το «τριφύλλι» μόνο αν «αυτοκτονήσει» θα χάσει την πρόκριση στο Top-16 της Ευρωλίγκα!
Το παιχνίδι ήταν κακό, όμως είχε εξαιρετικό σασπένς καθώς παρέμεινε ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του, με τον νικητή να κρίνεται στην τελευταία φάση! Ο Παναθηναϊκός μπήκε με αβαντάζ 4 πόντων, όμως εξακολουθώντας να κάνει λάθη (όπως σε όλο το ματς) έδωσε την ευκαιρία στην Καντού να ξεφύγει με 59-54 και 66-60, 3.21 πριν το τέλος. Εκεί ανέλαβε δράση ο Μάικ Μπράμος (κατά πρώτο λόγο), αλλά και ο Δημήτρης Διαμαντίδης, οδηγώντας τους πράσινους σε μια σπουδαία ανατροπή!
Ο διεθνής γκαρντ ευστόχησε σε δύο τρίποντες «βόμβες» (66-63), με τον Διαμαντίδη να τον… μιμείται και να ισοφαρίζει σε 66-66 στα 2.12 πριν το τέλος. Εν συνεχεία ο «Μήτσος» έβγαλε ασίστ πάρε βάλε στον Λάσμε (66-68 στο 39′), με τον Τάιους να ισοφαρίζει με βολές.
Εκεί που είχε πάει το ματς όμως ο Παναθηναϊκός δεν σκόπευε να το χάσει. Στα 48” ο Μπράμος έριξε άλλη μια «βόμβα» από τα 6,75μ. (68-71), με τον Τάμπου στη συνέχεια να ευστοχεί σε 1/2 βοκλές (69-71 στα 36”). Κατόπιν ο Διαμαντίδης αστόχησε σε λέι απ, όμως… ρέφαρε παίζοντας εξαιρετική άμυνα πάνω στον Τάμπου τον οποίο οδήγησε σε βεβιασμένο τρίποντο.

Θραύση στα ριμπάουντ, «θρασύς» ο Μπανκς
Πρέπει να γίνει ιδιαίτερη αναφορά στην «θράυση» του Παναθηναϊκού στα ριμπάουντ (39 έναντι 22), εκ των οποίων τα 12 επιθετικά, όπως και στις 16 ασίστ (επτά ο Διαμαντίδης). Επίσης, θετικός κρίνεται ο Μάρκους Μπανκς, ο οποίος έδειξε καλώς εννούμενο θράσος πετυχαίνοντας μάλιστα ένα κρίσιμο «γκολ-φάουλ» στο τέταρτο δεκάλεπτο.
Καλό ξεκίνημα
Ο Πεδουλάκης ξεκίνησε βασικό τον Αρμστρονγκ (σ.σ. θέλοντας να προφυλάξει τον Λάσμε), με τον Παναθηναϊκό να στέκεται πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν την άμυνα ζώνης της Καντού με σωστές συνεργασίες, ενώ εκμεταλλεύθηκαν τα περισσότερα από τα έξι επιθετικά ριμπάουντ που κέρδισαν. Ετσι το ήρθε το 15-19 απέναντι σε μια Καντού που ήταν αρκετά νευρική.
Προβάδισμα, αλλά και σωρεία λαθών
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» συνέχισαν να κάνουν θραύση στα ριμπάουντ, ενώ στα πρώτα λεπτά βρήκαν λύσεις από διάφορους παίκτες (Διαμαντίδης, Μπράμος), αλλά και από τον νεοεισελθόντα Μπανκς. Σταδιακά όμως έχασαν τελείως τον ρυθμό τους επηρεασμένοι από τα πολλά λάθη φτάνοντας τα 10 στο α’ μέρος! Συν τοις άλλοις ο αθλητικός Τάιους δημιουργούσε πολλά προβλήματα στην «πράσινη» άμυνα. Ετσι ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να διευρύνει το προβάδισμα των 4 πόντων που εξασφάλισε δύο φορές, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με ισοπαλία (34-34).
Ντέρμπι… συνέχειας
Παρόμοια εικόνα είχαμε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Καμία ομάδα δεν μπορούσε, όχι να «χτίσει» διαφορά, αλλά ούτε να κρατήσει σταθερό προβάδισμα. Η Καντού προσπάθησε να ξεφύγει στα πρώτα λεπτά (42-37), όμως το «τριφύλλι» αντέδρασε παρότι συνέχιζε να υποπίπτει σε λάθη. Ούκιτς, Διαμαντίδης και Λάσμε πρόσφεραν σκοράρισμα, με τον Μάικ Μπράμο να ευστοχεί σε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο στο φινάλε του δεκαλέπτου για το 50-54!
Τα δεκάλεπτα: 15-19, 34-34, 50-54, 69-71
ΚΑΝΤΟΥ (Τρινκέρι): Κούντλατσεκ, Μαρκοϊσβίλι 5(1), Λιούνεν 11(3), Ματσαρίνο, Μπρουκς 6, Τάιους 18, Τάμπου 17(3), Αραντόρι 10(2), Κουζίν 2.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 21(7), Ματσιούλις 6, Άρμστρονγκ 1, Ούκιτς 7(1), Λάσμε 7, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 15(3), Κίτσεν 2, Μπανκς 9