Σάββατο 8 Σεπτεμβρίου 2012

Real Sports
Ξεκίνησε με το «δεξί»
8/9/2012 10:57:00 πμ

Θετικό ήταν το πρώτο τεστ της Εθνικής μας ομάδας στα προκριματικά του μουντιάλ του 2014 με νίκη απέναντι στη Λετονία. Οι διεθνείς αντιμετώπισαν δυσκολίες στην αρχή του παιχνιδιού, λόγω της σφοδρής βροχόπτωσης που έκανε ιδιαίτερα «βαρύ» τον αγωνιστικό χώρο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρατάχθηκε αρχικά με σχήμα 4-4-2 με τους Μήτρογλου και Γκέκα στην κορυφή της επίθεσης. Η Εθνική στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε καλά πατήματα στο γήπεδο, ενώ κάτι περισσότερο από εμφανής ήταν η αδυναμία της μεσαίας γραμμής να συγκρατήσει τη μπάλα, κάτι που δυσκόλεψε την επιθετική ανάπτυξη.

Το κακό ήρθε 42΄. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ανέτρεψε τον Βισνιακόβς και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Τσάουνα εκτέλεσε εύστοχα και η Εθνική βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0.

Η ολική επαναφορά ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Η είσοδος του Σαμαρά (στη θέση του Μήτρογλου) αναζωογόνησε την επίθεση και οι παίκτες του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο.

Η υπεροχή της Ελλάδας ήταν πλέον εμφανής και πιστοποιήθηκε με τα δυο γκολ που σφράγισαν την πρώτη νίκη στα προκριματικά του μουντιάλ του 2014. Το πρώτο τέρμα για την ομάδα μας σημείωσε ο Σπυρόπουλος σε 57΄.

Η χαρά δεν κράτησε για πολύ, καθώς η ατυχία χτύπησε και πάλι. Αυτή τη φορά λόγω του τραυματισμού του Γιώργου Σαμαρά, μετά από άτσαλο πέσιμο. Μετά το τέλος του αγώνα διαπιστώθηκε η σοβαρότητα του τραυματισμού, καθώς ο Έλληνας διεθνής υπέστη εξάρθρημα αγκώνα και ρήξη συνδέσμων στο αριστερό του χέρι.

Βέβαια, στη συνέχεια η τύχη χαμογέλασε στην Εθνική. Με την είσοδο του Νίνη στο αγωνιστικό χώροι οι Λετονοί έκαναν το λάθος στην άμυνα με τον Κατσουράνη να περνά υποδειγματική κάθετη πάσα στον ... τιμωρό Γκέκα που σημείωσε στο 69' το νικητήριο γκολ.

Το υπόλοιπο παιχνίδι κύλησε ομαλά για την Εθνική ομάδα που είχε τις ευκαιρίες για να αυξήσει τα τέρματά της.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής Φερνάντο Σάντος εμφανίστηκε στις δηλώσεις του, μετά το τέλος του παιχνιδιού, ικανοποιημένος από την εμφάνιση της Εθνικής, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Μετά το θετικό πρώτο τεστ η Εθνική θα δοκιμαστεί και πάλι την Τρίτη, απέναντι στη Λιθουανία, στο γήπεδο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».