create your own banner at mybannermaker.com!

Τετάρτη 23 Φεβρουαρίου 2011

Έμφραγμα στο ΟΑΚΑ…

Έμφραγμα στο ΟΑΚΑ…

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εντός έδρας από τη Λιέτουβος Ρίτας με 67-68 και πλέον πρέπει να νικήσει στην τελευταία αγωνιστική στη Μάλαγα, προκειμένου να πάρει την πρόκριση.

Προς το παρόν πάντως, αν η Κάχα Λαμποράλ επικρατήσει τη Πέμπτη της Μάλαγα θα έχει το προβάδισμα για τη πρώτη θέση του ομίλου. Όλα όμως αναμένεται να ξεκαθαρίσουν στην τελευταία αγωνιστική του TOP 16 όπου θα κριθεί ακόμη και η πρόκριση.
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε «μουδιασμένα», δίνοντας την ευκαιρία στη Λιέτουβος Ρίτας να ελπίζει στην αρχή του παιχνιδιού και να βρίσκει σχετικά εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να παίξουν καλή άμυνα, αλλά οι Στράτος Περπέρογλου και Μάικ Μπατίστ κράτησαν την ομάδα τους κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 23-20 υπέρ των Λιθουανών. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε όμως, βελτίωσε την αμυντική του εικόνα και κατάφερε να πάρει το πάνω χέρι. Οι Τσαρτσαρής και Φώτσης έδωσαν άλλον… αέρα στους γηπεδούχους που έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι στο σκορ με 39-34.
Οι «Πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και είχαν ένα μικρό προβάδισμα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στο παιχνίδι χωρίς να παραδίδουν τα «όπλα». Ο Παναθηναϊκός με τον Ντρου Νίκολας να ανεβάζει την απόδοσή του, ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με 53-48, αλλά η Λιέτουβος φάνηκε αποφασισμένη για το μεγάλο «διπλό». Έτσι με ηγέτη τον Μπαντ ΝιούλεΪ και την καλή άμυνα κατάφερε να «μπλοκάρει» τον Παναθηναϊκό και να φύγει από το κλειστό του ΟΑΚΑ με τους δύο βαθμούς. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, ωστόσο ο Ντρου Νίκολας αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή.
Δεκάλεπτα: 20-23, 39-34, 53-48, 67-68.
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 6, Περπέρογλου 8, Μπατίστ 11, Φώτσης 8, Σάτο 2, Νίκολας 10, Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης 8 (2), Βουγιούκας 1, Καλάθης, Καϊμακόγλου 6.
Λιέτουβος Ρίτας (Τριφούνοβιτς): Μπαμπράουσκας 1, Στρόουμπερι 5 (1), Μπιέλιτσα 10, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Βαλαντσιούνας 6, Νιούλεϊ 16 (2), Γιομάντας, Ναλγκά 5, Γιασάιτις 4, Ελ Αμίν 11 (1), Μπαϊράμοβιτς 7.
Η ΕΞΕΛΙΞΗ
Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
1′: 3-0 Διαμαντίδης
1′: 3-2 Μπιέλιτσα
2′: 5-2 Περπέρογλου
2′: 5-4 Μπιέλιτσα
2′: 7-4 Σάτο
3′: 7-7 Ελ Αμίν
3′: 9-7 Μπατίστ
3′: 9-9 Ναλγκά
3′: 11-9 Μπατίστ
4′: 11-11 Ναλγκά
4′: 11-13 Γιασάιτις
5′: 11-16 Νιούλεϊ
6′: 12-16 Μπατίστ
6′: 12-18 Ελ Αμίν
7′: 14-18 Περπέρογλου
7′: 14-20 Νιούλεϊ
8′: 16-20 Περπέρογλου
8′: 16-21 Μπαμπράουσκας
9′: 18-21 Καϊμακόγλου
9′: 20-21 Μπατίστ
10′: 20-23 Βαλαντσιούνας
Τέλος Α’ δεκαλέπτου
Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
11′: 22-23 Τσαρτσαρής
11′: 22-25 Βαλαντσιούνας
12′: 24-25 Νίκολας
12′: 26-25 Καϊμακόγλου
14′: 28-25 Φώτσης
15′: 28-27 Μπαϊράμοβιτς
15′: 30-27 Φώτσης
16′: 30-30 Μπαϊράμοβιτς
17′: 32-30 Περπέρογλου
18′: 32-32 Ελ Αμίν
18′: 33-32 Βουγιούκας
18′: 35-32 Τέπιτς
19′: 35-34 Μπιέλιτσα
19′: 37-34 Τέπιτς
20′: 39-34 Τσαρτσαρής
Τέλος ημιχρόνου
Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
21′: 42-34 Διαμαντίδης
21′: 42-36 Ελ Αμίν
23′: 43-36 Τσαρτσαρής
24′: 43-38 Νιούλεϊ
25′: 43-40 Νιούλεϊ
25′: 43-41 Ναλγκά
25′: 45-41 Τσαρτσαρής
26′: 45-43 Βαλαντσιούνας
26′: 47-43 Τέπιτς
27′: 47-46 Γκετσεβίτσιους
28′: 49-46 Φώτσης
29′: 51-46 Καϊμακόγλου
30′: 51-48 Γιασάιτις
30′: 53-48 Φώτσης
Τέλος Γ’ δεκαλέπτου
Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
31′: 53-50 Μπιέλιτσα
33′: 53-52 Μπιέλιτσα
34′: 55-52 Νίκολας
34′: 55-55 Στρόουμπερι
34′: 57-55 Νίκολας
35′: 59-55 Μπατίστ
35′: 59-57 Μπαϊράμοβιτς
36′: 59-58 Στρόουμπερι
37′: 61-58 Νίκολας
37′: 61-61 Νιούλεϊ
37′: 63-61 Νίκολας
38′: 63-63 Νιούλεϊ
38′: 63-64 Στροουμπερι
39′: 63-66 Νιούλεϊ
40′: 65-66 Μπατίστ
40′: 67-66 Διαμαντίδης
40′: 67-68 Ελ Αμίν