Ο “τρομοκράτης” και ο Καλόπουλος τελείωσαν το πρωτάθλημα

- Σοβαρά και δικαιολογημένα παράπονα έχει από τον διαιτητή Καλόπουλο ο Παναθηναϊκός
    - Εισβολή οπαδών στο φινάλε που επιτέθηκαν σε παίκτες των “πρασίνων”
    - Δείτε το βίντεο και τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Το LIVE του αγώνα

Το πρωτάθλημα τελείωσε. Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 του Παναθηναϊκού στο “Γ. Καραϊσκάκης” και απέκτησε διαφορά 10 βαθμών επτά αγωνιστικές πριν το φινάλε. Όμως οι διαμαρτυρίες των “πρασίνων” για την διαιτησία και για τον προπηλακισμό παικτών του στο φινάλε αμφισβητούν σοβαρά αυτή την εξέλιξη.
    Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα σημεία στο πρώτο μέρος και κατάφεραν να προηγηθούν από την “κομπίνα” του Ιμπαγάσα στο φάουλ με τον Μιραλάς να νικάει τον Τζόρβα στο 19ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός που έκανε την πρώτη του τελική προσπάθεια στο 28΄απείλησε σοβαρά με την κεφαλιά του Κατσουράνη στο 38΄, ενώ ο Έλληνας μέσος απείλησε εκ νέου στο 45΄με εξαιρετικό μακρινό σουτ. Γενικότερα το πρώτο ημίχρονο ήταν σε γενικές γραμμές κακό με την ένταση και τα πολλά φάουλ να εμποδίζουν τον ρυθμό.
    Λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδύτηρια σημειώθηκε η πρώτη αμφισβητούμενη φάση. Ο Τοροσίδης βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι και μετά με το χέρι εντός περιοχής με τον Καλόπουλο να βλέπει επιθετικό φάουλ του Νίνη που δεν υπήρξε ποτέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν εντελώς διαφορετικό. Οι παίκτες του Ζεσουάλδο Φερέιρα μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την κατάσταση και “έπιασαν από τον λαιμό” τους αντιπάλους τους.Τα σουτ του Νίνη στο 51΄και του Σισέ στο 53΄ήταν η προειδοποίηση για αυτό που ερχόταν. Στο 58΄ο Λέτο εκτέλεσε το φάουλ, η πορεία της μπάλας ξεγέλασε τον Πάρντο και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ολοκληρωτικά τα ηνία του αγώνα και στο 68΄ο Πάρντο νίκησε στο τετ α τετ τον Σισέ, ενώ ο Βέλγος με την βοήθεια του δοκάριου έσωσαν τον Ολυμπιακό και στο 62΄μετά από κεφαλιά του Γάλλου.
    Η είσοδος του Ζαϊρί στο 78΄έδωσε πνοή στους “ερυθρόλευκους” που με πρωταγωνιστή τον Βέλγο έχασαν την σημαντικότερη ευκαιρία τους δύο λεπτά αργότερα. Εξαιρετική σέντρα από τον Ζαϊρί, ο Τζιμπούρ κατέβασε τη μπάλα αλλά καθυστέρησε δίνοντας την ευκαιρία στον Σαριέγκι να προλάβει και να κάνει την προβολή στο σουτ.
    Η φάση του αγώνα όμως έγινε στο 82΄. Ο Κατσουράνης σκοράρει καλυπτόμενους από τρεις “ερυθρόλευκους” αλλά ο διαιτητής ακυρώνει το γκολ που θα έφερνε τα πάνω κάτω. Κι ενώ το γκολ για τους “πράσινους” φαινόταν θέμα χρόνου, ο Ζαϊρί έκανε την σέντρα ο Ντουντού πήρε την κεφαλιά και ο Τζιμπούρ από κοντά έγραψε το τελικό 2-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Πάντως και αυτή η φάση σηκώνει αρκετή κουβέντα καθώς φαίνεται να επηρεάζει την έξοδο του Τζόρβα η κίνηση του Πάντελιτς, ο οποίος ήταν ακάλυπτος.
    Τα νεύρα ήταν αρκετά στη συνέχεια με τους παίκτες των δύο ομάδων να γίνονται ένα κουβάρι. Ο Τάσος Μητρόπουλος αποβλήθηκε από τον πάγκο των Πειραιωτών, ενώ την απευθείας κόκκινη κάρτα είδε ο Τοροσίδης για κουτουλιά! στον Λέτο.
    Το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης βρήκε δεκάδες οπαδούς των γηπεδούχων να εισβάλλουν στον αγωνιστικό χώρο και να προπηλακίζουν τους παίκτες του Παναθηναϊκού. Αφού αυτοί φυγαδεύτηκαν πανηγύρισαν με τους παίκτες της δικής τους ομάδας τη νίκη που φέρνει τον Ολυμπιακό αγκαλιά με τον τίτλο.΄
    πηγη:newsit.gr