create your own banner at mybannermaker.com!

Κυριακή 30 Ιανουαρίου 2011

ΕΑ Πατρών-Παναθηναϊκός 2-3

Ανθή Κουτσουμπού

Ντέρμπι όνομα και πράγμα ήταν αυτό που διεξήχθη το Σάββατο (29/01) στην Πάτρα, με τον Παναθηναϊκό να φεύγει νικητής από εκεί με 3-2 σετ επί τηςΕΑΠ για την 13η αγωνιστική.

Χάρη στο παλικαρίσιο αυτό διπλό, οι “πράσινοι” κρατήθηκαν στην 2η θέση και μείωσαν στους τρεις βαθμούς τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Ηρακλή, μετά την ήττα του τελευταίου στο τάι μπρέικ στο Ζηρίνειο. Όσον αφορά τους γηπεδούχους, που παρατάχθηκαν με όλα τους τα “όπλα” πέραν των γνωστών απουσιών των Ροντρίγκο και Κιτσαντά, υπέστησαν την πρώτη τους ήττα μετά από οκτώ διαδοχικά θετικά αποτελέσματα και η θέση τους στην τετράδα είναι πλέον επισφαλής. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι “πράσινοι” έχασαν στα μισά του δεύτερου σετ τον Σάκι με θλάση στο γαστροκνήμιο.
Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πάταγαν καλύτερα στο πρώτο σετ και παρά την πίεση που ένιωσαν στο τέλος, κατάφεραν να κρατήσουν την ψυχραιμία τους και να κάνουν το 25-23. Στο δεύτερο σετ, οι Αχαιοί με τρεις σερί πόντους προσπέρασαν με 18-17, ωστόσο ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι τα ηνία και έφτασε στο σετ-μπολ με 24-23. Δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε την δεύτερη ευκαιρία που είχε για να τελειώσει το σετ, με την ΕΑΠ να γράφει το 29-27 στο τρίτο δικό της σετ-μπολ.
Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο ως το 17-15, με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν το σετ στα ίσια με 21-21 και να κάνουν στη συνέχεια το 25-23. Παρόμοια εξέλιξη είχε το τέταρτο σετ, με τους Πατρινούς όμως να γελούν στο τέλος με 25-22. Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός φάνηκε πιο αποφασισμένος. Μετέτρεψε το εύθραυστο 6-4 με το οποίο προηγήθηκε με 13-4 και κάπου εκεί τέλειωσαν όλα, φτάνοντας στο διπλό.
Τα σετ: 23-25, 29-27, 23-25, 25-22, 6-15.
ΕΑΠ: Ντέιβινσον 20 (17/39 επ., 55% υπ. - 32% άριστες), Σουλτανόπουλος 3 (3/12 επ.), Κουρνέτας 3 (2 μπλοκ), Μαντέκας 11 (9/15 επ., 2 άσοι, 70% υπ. - 57% άριστες), Ντορνέλας 27 (25/46 επ., 2 άσοι), Σικέιρα 9 (7/10 επ.), Στεφάνου -λ 83% υπ. - 61% άριστες) / Ασπιώτης, Παπαδόπουλος.
Παναθηναϊκός: Πετρέας 15 (10/14 επ., 4 μπλοκ), Σάκι 2 (1/7 επ., 33% υπ. - 33% άριστες), Γιορντάνοφ 29 (28/50 επ., 1 άσο), Ψάρρας 2, Πανταλέων 9 (5/13 επ., 4 μπλοκ), Λάππας 25 (22/31 επ., 2 άσοι, 50% υπ. - 36% άριστες), Παπαδημητρίου -λ (75% υπ. - 61% άριστες)/ Ντονάς 1, Κόβατς, Γκενς, Μηνούδης

πηγη:contra.gr