create your own banner at mybannermaker.com!

Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2011

Σαρωτικός ο Παναθηναϊκός στην Λιθουανία

Κώστας Σωτηρόπουλος | 19/1/2010

Μεγάλο διπλό πέτυχε ο Παναθηναϊκός μέσα στην έδρα της Λιέτουβος Ρίτας στην πρεμιέρα του Top 16 της Ευρωλίγκα με σκορ 80-59, δείχνοντας σημάδια βελτίωσης, μετά τις μέτριες εμφανίσεις με Ολυμπιακό και Πανελλήνιο. Οι πράσινοι ήταν κακοί στο 1ο μέρος αλλά εκπληκτικοί στο 2ο και έφτασαν τελικά σε μία εύκολη επικράτηση, πράγμα που δεν φαινόταν πως θα συμβεί με την εικόνα των ομάδων στο ημίχρονο. Κορυφαίοι για το τριφύλλι ήταν οι φανταστικοί Μπατίστ και Καϊμακόγλου, με τους Τσαρτσαρή και Διαμαντίδη να προσφέρουν επίσης πολλά στο τριφύλλι.Ισσοροπία στο 1ο μέρος
Δυναμικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, που σημείωσε 6 αναπάντητους πόντους και πήρε με την έναρξη της αναμέτρησης μία βραχεία κεφαλή στο σκορ. Η Λιέτουβος Ρίτας όμως αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε σε 6-6, ενώ λίγο αργότερα πήρε και το προβάδισμα με 9-8, δείχνοντας εξ αρχής της διαθέσεις της στους φιλοξενούμενους, ότι δηλαδή δεν θα αποτελέσει έναν εύκολο αντίπαλο για την ελληνική ομάδα. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, με ένα τρίποντο του Μίλκο Μπιέλιτσα να διαμορφώνει το 21-18.
Στο 2ο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των γηπεδούχων να μπουν πιο δυνατά στο παρκέ και να ξεφύγουν πολύ γρήγορα με ένα 27-20. Η Λιέτουβος ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το μικρό έστω που προβάδισμα που είχε και να το διευρύνει. Η ελληνική ομάδα μείωσε στο σκορ και το ημίχρονο βρήκε τους λιθουανούς μπροστά με 33-29, αλλά την αναμέτρηση να έχει πολύ δρόμο ακόμα.
Ανατροπή μέσω της άμυνας
O Παναθηναϊκός μπορεί να βρισκόταν πίσω στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο στην 3η περίοδο... στραγγάλισε την Λιέτουβος και κατάφερε να χτίσει μια πολύ σημαντική διαφορά, της τάξεως των 12 πόντων. Το τριφύλλι έπαιξε άμυνα για σεμινάριο, επιτρέποντας στην αντίπαλό του να σκοράρει μόλις 8 πόντους, την ίδια ώρα που το ίδιο... κεντούσε στη επίθεση! Μπατίστ, Καϊμακόγλου και Τσαρτσαρής πέτυχαν πολύ κρίσιμους πόντους και βοήθησαν τα μέγιστα ώστε οι πράσινοι να πραγματοποιήσουν σερί 10-0 και να μετατρέψουν το 43-41 σε 53-41, που ήταν και το σκορ με το οποίο τελείωσε η 3η περίοδος.
Την... ξέκανε!
Η δουλειά για τον Παναθηναϊκό είχε ξεκινήσει από το 3ο δεκάλεπτο και στο 4ο απλά την τελείωσε. Οι πράσινοι με φόρα από το εκπληκτικό τελείωμα που έκαναν στην προηγούμενη περίοδο, άρχισαν να αυξάνουν την διαφορά και δεν σταμάτησαν, όπως φαίνεται και από το επιβλήτικό τελικό 80-59.
Τα δεκάλεπτα: 21-18,  33-29, 41-53, 59-80