create your own banner at mybannermaker.com!

Τετάρτη 12 Ιανουαρίου 2011

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 61-65

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΜΕ EMAILΕΚΤΥΠΩΣΗΕΠΙΣΤΡΟΦΗ
Το τελικό 61-65 σφράγισε το αποτέλεσμα της αναμέτρησης Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ.
Αμφίρροπος ήταν ο αγώνας σε όλη του τη διάρκεια. Ο Παναθηναϊκός πήρε πρώτος το προβάδισμα, έφτασε στο +3 πέντε φορές στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά δεν μπορούσε να αυξήσει την απόσταση. Οι φιλοξενούμενοι αντιδρούσαν, προηγήθηκαν με έννα πόντο σε δύο περιπτώσεις και το δεκάλεπτο έκλεισε 18-18. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο +3 (18-21, 11’50’’), ο Παναθηναϊκός είχε όμως ένα καλό τρίλεπτο που τον οδήγησε για πρώτη φορά στο +5 (34-29, 17’50’’), αλλά ακολούθησε ένα «νεκρό» διάστημα που τον έστειλε στο -5 (36-41, 22’10’’) με ένα επιμέρους 2-12. Ο Ντρου Νίκολας πήρε το όπλο του, βοήθησε να φτάσει ο Παναθηναϊκός στην ισοφάριση (41-41, 24’), πριν ο Στράτος Περπέρογλου με ατομική προσπάθεια που ξεκίνησε από την άμυνα, πρόσφερε την ωραιότερη ως εκείνη τη στιγμή φάση της αναμέτρησης, κάνοντας το 43-43 (25’). Ένα τρίποντο με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 49-51. Η νευρικότητα κυριάρχησε με ενδεικτικό το γεγονός ότι στα πρώτα πέντε λεπτά της τέταρτης περιόδου είχαν μπει μόλις επτά πόντοι για το 54-53 (35΄40’’) και από αυτούς μόλις δύο με σουτ εντός πεδιάς. Στο σημείο αυτό ο αγώνας διακόπηκε, ενώ όλα έδειχναν ήρεμα, εξαιτίας μίας ρίψης. Χωρίς δεύτερη σκέψη ο πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης, Χρυσόστομος Σχινάς κάλεσε τις δύο ομάδες να αποχωρήσουν από το γήπεδο. Οι ομάδες επέστρεψαν μετά από περίπου ένα πεντάλεπτο για να συνεχιστεί το παιχνίδι με τον Μάικ Μπατίστ στη γραμμή των ελεύθερων βολών να γράφει το 56-53. Ο Νεστέροβιτς ισοφάρισε (58-58, 36’40’’), έγινε το 58-65 (39’20’’) πριν ο Αντώνης Φώτσης διαμορφώσει το τελικό 61-65.
Διαιτητές: Σχινάς-Αναστόπουλος-Κορομηλάς
Δεκάλεπτα: 18-18, 36-34, 49-51, 61-65
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 6, Φώτσης 9, Σάτο 13, Νίκολας 15, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 2, Βουγιούκας 5, Καλάθης 3, Καϊμακόγλου
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 9, Νεστέροβιτς 17, Γκόρντον, Σπανούλης 4, Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 8, Μαυροκεφαλίδης 2, Χαλπερίν 5, Παπανικολάου, Ερτσέγκ 10, Τεόντοσιτς 10